Русия наложи вето на резолюция на Съвета за сигурност за конфликта в Судан, предаде Ройтерс, цитирана от БТА..
Всички останали 14 държави членове на Съвета, включително Китай, подкрепиха мярката, предложена от Великобритания и Сиера Леоне, при вчерашното гласуване.
В текста се отправяше призив към страните в суданския конфликт незабавно да прекратят огъня и да осигурят доставки на хуманитарна помощ.
Британският министър на външните работи Дейвид Лами, чиято страна е ротационен председател на Съвета за сигурност този месец, осъди "дребнавия, мръсен и циничен" руски ход, който според него изпраща послание на воюващите страни, че може да действат безнаказано.
Наложеното от Русия вето обаче бе приветствано от суданското министерство на външните работи, което е свързано с редовната армия, като подкрепа за суверенитета и единството на страната, както и на международното право.
Необходимо е бързо решение на конфликта, като единственият начин то да бъде постигнато е огънят да бъде прекратен, каза руският заместник постоянен представител при ООН Дмитрий Полянски. В същото време той обвини поддръжниците на проекторезолюцията в "двойни стандарти", когато са дали на Израел картбланш да продължи нарушенията на международното хуманитарно право в Газа, и определи критиките на Лами като "отлична демонстрация на британския неоколониализъм".
Конфликтът в Судан, който избухна през април миналата година, противопоставя редовната армия на паравоенните Сили за бърза подкрепа. Той доведе до най-тежката криза с разселване на хора в света, отбелязва Ройтерс.
Повече от 25 милиона души - половината от населението на Судан, се нуждаят от помощ, по данни на ООН, като в бежанските лагери е настъпил глад. Над 11 милиона човека са напуснали домовете си, като повече от 3 милиона от тези хора са отишли в други държави.
Специалният пратеник на САЩ за Судан Том Периело междувременно пристигна вчера на първата си визита в страната, предаде Ройтерс.
Той се срещна в пристанищния град Порт Судан, де факто столицата на контролираните от редовната армия райони, с нейния командващ Абдел Фатах ал Бурхан.
Периело, който бе назначен на поста през февруари, призова за увеличаване на доставките на хуманитарна помощ и за слагане на край на опустошителния конфликт.
На заседанието бяха отправени призиви за увеличаване на помощта за ивицата Газа, предаде Ройтерс.
Ситуацията в палестинската територия се влошава, предупредиха ораторите, в момент, когато по непроверени по независим път данни на местните власти, контролирани от ислямисткото движение "Хамас", броят на убитите при израелската военна операция хора доближава 44 хиляди. По-голямата част от 2,3-те милиона жители на Газа бяха принудени да напуснат домовете си след началото на войната преди повече от 13 месеца.
Председателстващият вчерашното заседание британски министър на външните работи Дейвид Лами призова за "огромно, огромно увеличение на помощта" за крайбрежната палестинска територия. "Ситуацията е ужасна и, честно казано, не подлежи на разбиране, като при това върви към по-лошо, а не към по-добро", предупреди той.
Постоянният представител на САЩ при ООН Линда Томас-Грийнфийлд даде да се разбере, че Вашингтон следи отблизо действията на Израел за подобряване на ситуацията за палестинците и за целта контактува с израелското правителство всеки ден.
На 13 октомври Съединените щати дадоха на Израел срок от 30 дни да подобри хуманитарната ситуация в ивицата Газа, като предупредиха, че в противен случай може да намалят военната си помощ за него, припомня Ройтерс.
Израел работи по изпълнението на 12 от 15-те мерки, за които Вашингтон настоява, отчете на заседанието Томас-Грийнфийлд.
Войната избухна на 7 октомври миналата година, когато бойци на "Хамас" и други палестински групировки нахлуха в Израел, където убиха около 1200 души и взеха над 250 за заложници, които отведоха в Газа.