Унгария и Словакия блокират налагането от Европейския съюз на санкции срещу Грузия, предаде ДПА, цитирана от БТА.
Унгарският министър Петер Сиярто оправда този ход с аргумента, че ЕС заема страната на демонстрантите, протестиращи срещу резултатите от парламентарните избори през октомври и последвалото решение на управляващата партия "Грузинска мечта" да замрази поне за четири години преговорите за присъединяване към блока.
Грузия е набелязана, защото изборите бяха спечелени от патриотична и консервативна формация, а не от либералните сили, увери Сиярто на срещата на министрите на външните работи на държавите от ЕС вчера в Брюксел.
Съюзът планира да наложи забрани за влизане на своя територия на няколко служители, отговорни за полицейското насилие, и да нареди замразяването на евентуалните техни активи под негова юрисдикция. Той има подкрепата на значително мнозинство от страните от ЕС.
Някои от тях пристъпиха към индивидуални действия. Литва разшири обхвата на своите санкции срещу грузинското ръководство вчера - ден след като Естония предприе аналогични действия.
Също в понеделник говорителят на Държавния департамент на САЩ Матю Милър обяви, че Вашингтон подготвя нови санкции срещу Грузия.
Съединените щати подготвят нови санкции срещу Грузия, обяви на фона на продължаващите протести в бившата съветска република говорителят на Държавния департамент Матю Милър, цитиран от Франс прес и БТА.
В края на миналия месец грузинското правителство замрази поне за четири години преговорите за присъединяване на страната към Европейския съюз.
"Много загрижени сме за състоянието на демокрацията в Грузия и заради стъпките, предприети за подкопаване на демокрацията в Грузия", каза вчера пред репортери Милър. Той даде да се разбере, че САЩ са готови да наложат "допълнителни санкции през следващите седмици".
Няколко хиляди души излязоха на протест в Тбилиси снощи за 19-и пореден ден. Светлините на гигантската коледна елха пред парламента в столицата междувременно бяха запалени, но без церемония.