ЕС е готов да обсъди по-нататъшното укрепване на икономическите връзки с новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, включително общите интереси в енергийния сектор, заяви говорител на ЕС в петък. Той добави, че ЕС също така е поел ангажимент за постепенно премахване на вноса на енергийни ресурси от Русия и за диверсифициране на източниците на доставки, предава "Ройтерс", цитирано от БТА.
Тръмп заяви, че Европейският съюз може да се сблъска с мита, ако не намали нарастващия си дефицит със Съединените щати, като направи големи сделки с петрол и газ с най-голямата икономика в света.
ЕС вече купува голям дял от износа на петрол и газ от САЩ, според данни на правителството на САЩ. В момента обаче няма налични допълнителни количества, освен ако Съединените щати не увеличат добива си или количествата не бъдат пренасочени от Азия, който също е голям потребител на енергийни ресурси от САЩ.
"Казах на Европейския съюз, че трябва да компенсират своя огромен дефицит със Съединените щати чрез широкомащабно закупуване на нашия петрол и газ", заяви Тръмп в публикация, разпространена в социалната му мрежа Truth Social. "Иначе ще има ТАРИФИ докрай!!!", добави той.
Европейската комисия заяви, че е готова да обсъди с новоизбрания президент как да укрепи вече силните отношения между ЕС и САЩ, включително в енергийния сектор. "ЕС се ангажира постепенно да прекрати вноса на енергия от Русия и да диверсифицира нашите източници на доставки", уточни говорител на Комисията.
Съединените щати вече осигуряват 47% от вноса на втечнен природен газ (LNG) за Европейския съюз и 17% от вноса на петрол през първото тримесечие на 2024 г., според данни на статистическата служба на ЕС Евростат.
Тръмп обеща да наложи мита върху повечето, ако не и целия внос, и заяви, че Европа ще плати висока цена за това, че е поддържала голям търговски излишък със САЩ през последните десетилетия. Тръмп многократно е подчертавал търговския дефицит на САЩ за стоки, но не и търговията като цяло.
Миналата година САЩ имаха дефицит в търговията със стоки с ЕС на стойност 155,8 милиарда евро (161,9 милиарда долара). Въпреки това, при услугите САЩ имаха излишък от 104 милиарда евро, показват данни на Евростат.
Тръмп, който ще встъпи в длъжност на 20 януари, вече обеща високи тарифи за три от най-големите търговски партньори на САЩ - Канада, Мексико и Китай.
Повечето европейски петролни рафинерии и газови компании са частни, и правителствата нямат думата за произхода на техните покупки, освен ако не наложат санкции или тарифи. Собствениците обикновено купуват своите ресурси въз основа на цена и ефективност.
ЕС значително увеличи покупките на петрол и газ от САЩ след решението на блока да наложи санкции и намали зависимостта си от руската енергия след нахлуването на Москва в Украйна през 2022 г.
Съединените щати са най-големият производител на петрол в света през последните години с производство от над 20 милиона барела на ден нефтени течности или една пета от световното търсене. Износът на суров петрол от САЩ за Европа възлиза на над два милиона барела на ден, което представлява над половината от общия износ на САЩ, като остатъкът отива за Азия. Холандия, Испания, Франция, Германия, Италия, Дания и Швеция са сред най-големите вносители според данни на правителството на САЩ.
Съединените щати също така са най-големият производител и потребител на газ в света, с производство от над 103 милиарда кубически фута на ден (bcfd).