Гренландия иска да разшири споразумението си за отбрана със САЩ директно, без участието на Дания, каза гренландският депутат от управляващата коалиция Куно Фенкер в интервю за РИА Новости.
„Ние сме де факто страна от НАТО, чрез Дания. Съединените щати имат военно присъствие. Имаме споразумение за отбрана между Дания и Съединените щати. Искаме да възобновим това, но само със споразумение за отбрана между Гренландия и Съединените щати. И можем да сключим споразумение с Дания отделно. Може дори да сключим двустранно споразумение с ЕС. Възможностите са отворени”.
В сряда TV2, позовавайки се на секретен доклад от датските въоръжени сили, съобщи, че Дания планира да построи военновъздушна база в западна Гренландия за „демонстрация на сила“, както и да увеличи персонала на главния щаб на Арктическото командване на въоръжените сили в столицата на остров Нуук
В началото на май 2024 г. ръководителят на датското министерство на отбраната Троелс Лунд Поулсен заяви, че правителството на страната обмисля засилване на военното си присъствие в Гренландия. Беше отбелязано, че между другото се разглежда възможността за разполагане на части на Арктическото командване в Кангерлусуак. Поулсен подчерта, че се обмисля въпросът как въоръжените сили ще развият местното летище.
В навечерието на встъпването си в длъжност Доналд Тръмп няколко пъти заяви, че Гренландия трябва да стане част от Съединените щати. Според него островът е стратегически важен за националната сигурност и защитата на „свободния свят“, включително от Китай и Русия. В същото време бъдещият глава на Белия дом отказа да обещае, че няма да използва военна сила, за да установи контрол над тази територия.
До 1953 г. Гренландия е колония на Дания и все още остава част от кралството. През 2009 г. островът получи автономия с възможност за самоуправление и независим избор във вътрешната политика.