Израелските отбранителни сили обявиха ликвидирането на заместник-командира на батальона "Ал-Фуркан" на радикалното палестинско движение Хамас в ивицата Газа.
Според пресслужбата на армията елиминираният радикал е отговарял за бойната поддръжка на батальона и е участвал в организирането на множество атаки срещу армейски части в ивицата Газа.
По-рано днес Израелските отбранителни сили обявиха ликвидацията на батальона на Хамас „Бейт Ханун", който действаше в южната част на ивицата Газа. Според пресслужбата на армията, последните членове на това подразделение са се предали на израелските военни на 2 август.
„Батальонът „Бейт Ханун“, който представляваше заплаха за град Сдерот, е унищожен. Това е поредното постижение в рамките на операция „Колесниците на Гидеон“, се казва в изявление на пресслужбата. От ведомството добавиха, че „днес бойна група от батальона „Гивати“ под командването на 162-ра дивизия е действала в района на Бейт Ханун“. „По време на операцията военнослужещи откриха няколко бойци, излизащи от тунелна шахта, които се предадоха на войските“, допълни пресслужбата.
Служител на палестинския Червен полумесец загина при израелски удар срещу регионалния щаб на организацията в град Хан Юнис, в южната част на ивицата Газа, предаде Франс прес, позовавайки се на съобщение на институцията, предаде БТА.
Трима души са ранени, допълва световната агенция.
Ударът е причинил пожар на първия етаж на сградата, уточнява палестинският Червен полумесец в публикацията си в социалната платформа "Екс".
Трийсет и двама палестинци са били убити вчера от израелски обстрел, в това число четиринайсет души, които са чакали за храна, съобщи Гражданската защита на ивицата Газа.
Израелската армия обяви на свой ред, че е ликвидирала командир от среден ранг в структурите на военното крило на радикалната палестинска групировка "Хамас".
Войната в ивицата Газа започна с безпрецедентно трансгранично нападение на "Хамас" срещу израелска територия на 7 октомври 2023 г., припомня АФП. По данни на Израел тогава са били убити около 1200 души, а 251 заложници са били отведени от ислямистите в анклава.
Според информацията на здравното министерство на "Хамас" от началото на ответното израелско настъпление в ивицата Газа са убити най-малко 60 332 палестинци.