Девесила е полезна и вкусна подправка. Позната от древността, днес ние го използваме най-ве1че като незаменима подправка за рибни чорби и супи или за агнешко печено. Корените и плодовете на растението също са много полезни и се използват като антисептици.
Девесилът обаче, има много по-голям потенциал, ако говорим за лечебни свойства. Отличителен е силният, наситен и специфичен тамянов аромат на девесила.
Билката цъфти през лятото, а плодовете ѝ узряват през септември.
Девесилът често се използва като декоративно растение и се отглежда в двора, в градината, на терасата. Листата се берат през лятото, а семената и корените - през август от растения, от които листата не са били рязани през сезона.
В народната медицина девесилът се използва предимно като диуретик, сърдечносъдово, отхрачващо, почистващо и обезболяващо средство. Корените стимулират апетита и облекчават стомашните колики.
Използва се и за увеличаване на диурезата при оток на краката, при възпаление на бъбреците и пикочния мехур. Препоръчва се и при забавена менструация, за стимулиране на секрецията на жлъчката, при подагра и ревматизъм, възпаление на дихателните органи и за вани при трудно заздравяващи рани и абсцеси по кожата.
Външно отварата от корена на девесила се използва за подобряване на растежа на косата и при косопад. Ако леко намачкате прясно листо на растението и го приложите на челото, главоболието намалява, независимо от това, какво е причинило болката.
Ето и една универсална рецепта с девесил:
Залейте 1 чаена лъжичка сухи нарязани корени с 1 чаена чаша вряла вода. Оставете да се запарва 20-30 минути. Приемайте по 1 с.л., 3 пъти на ден.
При екзема, псориазис, сърбеж, невродерматит отварата се използва за вани. Препоръчва се да се приема и при импотентност.
А тази рецепта помага при заболявания на сърцето, бъбреците, стомашно-чревния тракт, също и като диуретик, отхрачващо средство, за облекчаване на болката по време на болезнена менструация и възпаление на пикочно-половите органи.
Отвара от плодове и листа: 1 чаена лъжичка суровини, на 1 чаша вряла вода. Приема се по 1 супена лъжица, 3 пъти на ден.
Отвара от корените: на 30-40 г корени - 1 литър вода. Вари се 5-7 минути (можете предварително да накиснете корените за една нощ). След това прецедете и изпийте количеството до края на деня, разделено на 5 приема.