Отидете към основна версия

9 452 9

Къде бъркаме, когато мерим кислорода в кръвта си

  • насищане на кислород-
  • кръв-
  • насищане-
  • кислород-
  • измерване-
  • грешки-
  • здраве

Ето защо има различни показатели

Снимка: shutterstock

Насищането на кислород в кръвта е най-важният индикатор, който показва в какво състояние е организма ви.

Във време на пандемия от коронавирус почти всеки вече знае, че има граници за насищане и с какво се измерва този показател - в домашните аптечки все повече хора имат пулсоксиметър.

Лекарят Алексей Хухрев обяви, че здравият човек трябва да има повече от 93 процента кислород в кръвта, средно 96-99 процента.

Случва се така, че човек измерва насищането с кислород, вижда, че цифрите са ниски, изпада в паника и се обажда на линейка. Дошлите на обаждането лекари си повтарят измерването и се оказва, че пациентът е добре.

Често парамедиците са обвинявани, че имат „различни“ устройства. Факт е, казва Хухрев, че насищането трябва да се измерва правилно. А не просто да сложите устройството на пръста си.

Не пушете преди измерване, това ще доведе до вазоконстрикция и ниски показания. По-добре е жените да изтрият лака от ноктите си, съветва лекарят.

Друга грешка е измерването веднага при влизане на топлината от студено. На студена ръка капилярите са в спазматично състояние и насищането ще бъде значително по-ниско, отколкото на топъл пръст, предупреди лекарят.

Пулсоксиметърът трябва да се използва, докато сте в седнало положение. Ако човек лежи, особено по гръб, стомахът ограничава обема на белите дробове. Ако пациентът измерва сатурацията в легнало положение, той може да има 91 процента, а в седнало положение може да бъде 95 %, пише сайтът Zdrave.to

Поставете оценка:
Оценка 4.3 от 32 гласа.

Свързани новини