Отидете към основна версия

33 538 33

Автомобилът на старо: Chevrolet Niva

  • chevrolet niva

Малко автомобили с повишена проходимост могат да се опрат на Лада Нива. Съветската класика предлага просто недостижимо съотношение между възможности и цена. Това я направи една от малкото конвертируеми руски стоки по комунистическо време заедно с водката, калашниците и блондинките. Нива се харчи добре дори и днес - 34 години след дебюта, макар че по съвременните стандарти не се различава особено от превозните средства, задвижвани с фураж.

През 90-те години на миналия век инженерите от Толиати решиха, че е крайно належащо да осъвременят модела. Разполагаха с практически безбрежно поле за действие, тъй като освен доказаната проходимост по автомобила можеше да се подобри абсолютно всичко. Резултатите от работата им бяха демонстрирани през 1998-а, когато бе представена новата Нива с фабричен индекс 2123. В онези времена нищо в Русия не се случваше бързо и бяха нужни цели четири години, докато всъдеходът стигне до конвейера. Задържа се на него към шест месеца, през които стана ясно, че шансовете му да бъде приет в клуба на водката, калашниците и блондинките са нулеви. За помощ бяха повикани янките и бе създадено общо предприятие с General Motors. Да се справят с гения на руската инженерна мисъл обаче се оказаха дори някокашните идеологически врагове. На радиаторната решетка на новопокръстената Niva цъфна емблемата на Chevrolet, а заводът бе отделен от останалите фабрики на АвтоВАЗ с ограда, но проблемите с качеството на 2123 явно бяха на генетично ниво.

Днес се смята, че покупката на екземпляр, произведен преди 2005-2006 г., говори за спешна нужда от консултация с психиатър. В самата Русия смятат Chevy Niva за пълна издънка, за което свидетелстват и пазарните резултати на модела. Той успя да достигне класическия си предтеча едва през април тази година, когато бяха продадени 5 бройки 2123 повече от 2121. За неочаквания напредък спомогна модернизацията от 2009-а и фейслифтът, направен от Bertone.

С течение на годините GM-АвтоВАЗ поетапно отстраняваха детските болести на Niva. Това обаче съвсем не означава, че по подсилващите лонжерони на самоносещата

каросерия
не могат да се появят пукнатини вследствие умора на материала, характерни за ранните серии. Да се обръща внимание на дреболии като заяждащи брави и механизми на прозорците няма особен смисъл. Те са по-скоро правило, отколкото изключение. Подът и праговете обаче са поцинковани и металът е надеждно защитен. Ръжда се появява първо по вратата на багажника, а след това и по останалите панели на купето.

В сравнение с 2121

салонът
на Niva е направо като гарсониера, но това важи за всеки друг автомобил от субкомпактния клас нагоре. Високата позиция на седене и широкото остъкление осигуряват доста прилична видимост във всички посоки - дори назад, където обикновено пречи окачената на петата врата резервна гума. Качеството на използваните преди 2009 г. материали навява спомени за зрелия социализъм, а сглобката оставя слуха без работа само при движение по гладък асфалт без много завои.

В технологично отношение 2123 представлява еволюция на класическата Нива. Между двата всъдехода има много конструктивни сходства, но и разлики, които за нещастие осуетяват взаимозаменаямостта на частите. Базовият и общо взето единствен 1.7-литров

двигател
например, е разработен на базата на стария мотор със същата кубатура и някои детайли са променени, което изисква внимание при покупка на резервни. Скромната му мощност от 80 к.с. се компенсира донякъде от характеристиките на въртящия момент. Недостигът на тяга при ниски обороти пък се преодолява с понижаващите предавки при движение на пресечен терен. Като ресурс този агрегат плува с безгрижните води на 70-те години, когато 100 000 км се смятаха за преломен момент в живота на автомобила. Тогава най-късно възниква нужда от смяна на сегменти и бутала. Най-неприятниат недостатък на 1.7-литровия двигател обаче са купищата дребни дефекти на спомагателни възли и детайли - датчици, гарнитури, лоени набивки, лагери и т.н. Течове възникват из цялата система - от разширителния съд, гориво- и водопроводите, помпата... Хидравличните компенсатори на клапаните издържат най-много по 90 00 км, а ангренажната верига незначително повече. За сметка на това качеството на горивото няма абсолютно никакво значение.

През есента на 2006 г. GM-АвтоВАЗ представи версията FAM1, оборудвана с бензинов мотор Ecotec от Opel Vectra. Неговите 122/125 к.с. са далеч по-адекватни за автомобил от този клас, но пък спецификите му го правят неподходящ за сложни пътни условия. Вероятно именно затова модификацията постигна доста по-скромен успех от очакваното и бе спряна от производство през април 2008 г.

Една от основните цели на проекта 2123 бе да превърне старата Нива в истински автомобил, подходящ не само за транспортните нужди в руската провинция, а и за цивилизацията, където купувачите познават асфалта. Да се съчетаят качествата на чистокръвен всъдеход с комфорта и удобствата на леката кола без да се повиши стойността на крайния продукт никога не е било лесна задача. Опитите обикновено завършват с компромиси и в двете направляния. Точно това се е получило някъде в процеса, при който ВАЗ-2121 се превърна в Chevrolet Niva. Резултатът от руско-американското сътрудничество нито вози добре, нито притежава проходимостта на предшественика си. Разбира се, това съвсем не значи, че 2123 не се справя като всъдеход. С хубави гуми автомобилът може да мине почти навсякъде, където и класическата Нива.

По-големите размери и различната геометрия на шасито си казват думата.

Трансмисията
представлява модернизирана версия на старата, но за съжаление осъвременяването не се е отразило на качеството. Шумовете и вибрациите от карданите са обичайни и се дължат на дисбаланс и хлабини в шлицовите съединения, а подмяната не решава проблема. Единствената възможна скоростна кутия с пет предавки е позната от всички модели със задно предаване от Толиати. Има навика на изненадва неприятно със строшени корпусни детайли. Същото важи за раздатъчната кутия и редуктора на предния мост.

Ходовата част
на Chevy-то е аналогичнна на тази при оригиналната Нива, но и при нея не всички части са взаимозаменяеми (например предните носачи и шарнирите). Окачването има толкова дълъг ход, че позволява придвижване по черен път със скорости далеч над разумните, а през "легнали полицаи" може да се минава без никакво намаляване. Предницата има общо взето само една слабост - шарнирите, които рядко доживяват до 40-50 хил. км. Амортисьорите издържат до 90 000, а лагерите на главините се нуждаят от периодично регулиране. Ремонтите са чести, но пък всички детайли се продават отделно и са евтини.

Chevrolet Niva стана първият модел на ВАЗ, проектиран с хидравлика на волана. Усилителят е точно толкова надежден, колкото и останалата механика на колата. Управлението е меко казано неточно, но поне бетонният волан на Нива го няма. Кормилната уредба рядко създава грижи преди 100 000 км, макар че преди достигането на такъв пробег гарантирано се налага смяна на накрайници (6 броя). Ремъкът на хидравличната помпа задвижва и останалите спомагателни възли и състоянието му трябва да се следи изкъсо.
На пазара има един-единствен реален конкурент на Chevrolet Niva и това е неговият предшественик. Повечето спецове и обикновени автомобилисти твърдо предпочитат класическия 2121, което дава напълно изчерпателна оценка за преимуществата и недостатъците на наследника.

ИСТОРИЯ 

Chevrolet Niva (2123)   

1998 ВАЗ представя наследник на всъдехова Нива.
  
Януари 2001
Започва сглобяването на Лада 2123.
Юни 2001 Създадено е съвместното предприятие GM-АвтоВАЗ. Производството на модела е временно преустановено.
Септември 2002
Автомобилът е модернизиран в съответствие с изискванията на General Motors. Поточните линии отново заработват и стартират продажбите на модела под марката Chevrolet.
Ноември 2006 Представена е модификацията FAM1 с 1.8-литров двигател от Opel.
Април 2009
GM-АвтоВАЗ модернизира Niva. Изменени са формата на броните, светлините и интериорът.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЦЕНИ НА РЕЗЕРВНИ ЧАСТИ

Двигател (без оборудване)
1 873 EUR
Скоростна кутия (механична) 430 EUR
Динамо 90 EUR
Стартер 85 EUR
Водна помпа 23 EUR
Ауспух (пълен комплект, с катализатор) 407 EUR
Спирачни дискове (2 бр. предни) 18 EUR
Накладки (предни дискови) 6 EUR
Фар (комплект)

100 EUR

Преден калник 134 EUR

Цените са за оригинални резервни части за модел  Chevrolet Niva 1.7i /80 к. с./, произведен 2005 г.

Поставете оценка:
Оценка 1 от 1 гласа.

Свързани новини