2 млрд е била оценката, която капиталовият пазар е дал като своето усещане за дупка в КТБ. Това заяви в ефира на БНТ бизнесменът и финансист Иво Прокопиев.
Парите не са изчезнали като такива, просто голяма част от тях никога няма да бъдат върнати в банката, обясни той. Прокопиев смята, че парите могат да бъдат намерени сравнително лесно и всичко е въпрос на воля, на желание и на известни правни умения. Това, което се вижда с просто око е, че повечето кредити са отпускани на редица фирми, каза той.
В обръщение към главния прокурор и квесторите на КТБ, подписани от представители на дружества, свързани с банката пише, че тези хора са принуждавани да взимат кредити. Прокопиев каза, че не може да каже как точно те са били принуждавани. Проблемът според него е, че те са били подставени лица. От списъка с 50-те големи кредитополучатели на банката, 45 от тях са били абсолютно непознати за финансиста. Според него това са пощенски кутии, фирми, създадени само, за да получат кредити. Това е и проблемът с регулацията на тази банка, защото това е правено много дълго време и с просто око се е виждало, че банката е отпускала кредити на фирми без никаква дейност, каза той.
“Вероятно много хора ще загубят пари от този казус с КТБ. Вероятно данъкоплатците ще трябва да платят немалка сума, за да покрият загубите, но по-големият проблем е друг, и той е институционалния проблем”, каза Прокопиев. Според него през последните години практически всички отговорни сериозни институции са били “хванати” да работят за частни, за корпоративни и политически интереси. Фактът, че е допуснато да се случи казусът КТБ е еманацията на този проблем, каза финансистът. Той подкрепи предложението на президента Росен Плевнелиев да се отворят досиетата на КТБ.