Към настоящия момент, нито едно предложение от политиците за състоянието на БНБ и банковата система не е различно от идеята за замитане на следите. Това заяви в предаването "12+3" по БНР Георги Атанасов от Български финансов форум.
Изведнъж, като по команда, започнаха да се вадят някакви документи, за които едни твърдят, че са фалшиви, други - че са оригинални. Това е за отвличане на вниманието на публиката от съществените въпроси. Хронологично, без да разчитам на някакви тайни източници и специални служби, имахме едно провокативно поведение на част от медиите, което игра поддържаща роля, подгря хоризонта на очакванията на публиката, отбеляза Георги Атанасов. Имахме синхронизирани действия на прокуратура и правителство, паралелно с първоначалното умишлено бездействие на БНБ, което после беше заменено с едно малоумно поведение. Всички тези неща доведоха до ликвидната криза в КТБ.
Според Атанасов, за капак, част от парламента подкрепи едно от екстремните малоумни предложения на БНБ и го гласува на първо четене. След това някои действия на президента допълват цялата тази тъжна картина. На тези участници, представители на най-висшата власт в държавата, как мислите, ще бъде ли потърсена отговорност?! Ако на предстоящите избори народът подкрепи тези хора, това значи, че подкрепя действията им, които целяха да измъкнат от гласоподавателите няколко милиарда лева и да всеят страх в обществото срещу всеки, който критикува решенията на тази група във финансовата сфера.
Правителството със странно бездействие наблюдаваше какво се случва. Обръщам особено внимание на слушателите ви да следят последващите действия в предстоящите избори на двама души от това правителство : Пламен Орешарски и Даниела Бобева.
Те са финансисти с дългогодишен опит, а гузно мълчаха и оставиха Цветлин Йовчев да говори от името на кабинета. Този човек влиза в банка само като клиент, той е некомпетентен. Президентът, с предложението си да се смени само управителят на БНБ, се опита да подпали дълго съхраняваното порочно статукво. Без съмнение, БНБ, като регулатор, носи основната вина за това, до което се стигна с КТБ, смята пред БНР Георги Атанасов.
Международната агенция Moody Investors Service съобщи, че понижава дългосрочните рейтинги в местна и чуждестранна валута за депозитите в Корпоративна търговска банка.
Оценката за влоговете се намалява от B3, на Caa1 с негативна перспектива.
Решението е продиктувано от повишения риск от загуби за вложителите, предвид несигурността по отношение на това, кога те ще получат достъп до парите си и дали държавата ще защити напълно незастрахованите влогове.
Даденият от агенцията рейтинг е с 3 степени над този за фалит, като показва много висок риск, отбелязва Дарик финанс.
Резултатите от независим одит, поръчан от Българска народна банка, показват, че КТБ може да понесе значителни загуби, в резултат на по-голям капиталов недостиг от очакваното, отчита Moody's и допълва, че нивата на лошите кредити в портфейла на банката вероятно ще се окажат много по-високи от официално оповестените.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА