Отидете към основна версия

1 552 1

Сътрудничим си със Словакия за газопровода Eastring

  • eastring-
  • словакия-
  • българия-
  • газопровод-
  • булгартрансгаз-
  • eustream

Булгартрансгаз и Eustream ще си сътрудничат в проучването на възможностите за изграждане на новия газопровод

Снимки Министерство на Енергетиката

Газопреносните оператори на България и Словакия „Булгартрансгаз“ и Eustream ще си сътрудничат при проучването на възможностите за изграждане на проекта Eastring на териториите на своите държави. Това е предвидено в Меморандум разбирателство между двете страни, подписан в рамките на 14-та годишна конференция на Gas Infrastructure Europe, чиито домакин е София.

Радвам се, че София е домакин на Годишната конференция на газовите оператори. Това е първата среща от 40 години насам на такова ниво, която се провежда в България. Газовият пазар няма граници, когато има добре изградена инфраструктура, а страната ни има такава, защото диверсификацията на източниците и маршрутите, както и сигурността на доставките са наши основни приоритети. Ние сме естествен надежден партньор на газовия пазар в региона. Усилено работим върху изграждането на интерконекторите със съседните страни – Румъния, Турция и Сърбия. В понеделник въвеждаме в експлоатация реконструирана компресорна станция – КС „Петрич”, заяви премиерът Бойко Борисов по повод конференцията, която се провежда в София днес и утре.

На подписването на Меморандума присъстваха министърът на енергетиката на България Теменужка Петкова и министърът на икономиката на Словакия Петер Зига. По неговите думи проектът Eastring е изцяло в съответствие с принципите на Европейския енергиен съюз, насочени към диверсификация на източниците и маршрутите за доставки на природен газ. Проектът е логична стъпка към създаването на регионален газов хъб, добави той. "Газопроводът Eastring би могъл да се реализира с минимални разходи, тъй като ще се използва съществуващата инфраструктура", каза министър Петкова. 

Документът регламентира, че двете страни ще си сътрудничат при анализа на перспективите за развитие на газовите пазари, който трябва да установи очакваното търсене на капацитет от газопровода Eastring. Предвидено е, че страните ще работят съвместно за включването на проекта в списъка на проекти от общ интерес на Европейската комисия. „Булгартрансгаз“ и Eastring  се ангажират да подкрепят и представят проекта на най-високо равнище в Европейския съюз с цел осигуряване на максимална подкрепа от страна на ЕС при финансирането му.

Двете страни се споразумяха за съвместни усилия за реализация на проекта Eastring  като имат предвид, че той може да играе ключова роля за създаване на Южния коридор, както е дефинирано в Европейската стратегия за енергийна сигурност. Признава се и ролята на проекта за улесняване на очакваните газови потоци от нови източници и по нови маршрути на външната граница на ЕС на територията на България. В този смисъл е високо оценено и намерението на нашата страна за изграждане на газоразпределителен център. Двете страни подчертават в Меморандума, че Eastring е проект, който засилва регионалното сътрудничество в областта на развитието и интеграцията на енергийните мрежи и по този начин съдейства за сигурността на доставките и трансграничната търговия с газ.

Предвижда се подобни двустранни споразумения да бъдат сключени и с останалите участници в проекта. 

Eastring е проект за свързване на газопреносните системи на Словакия, Чехия, Украйна, Унгария, Румъния и България. По този начин ще се изгради коридор за ефективен пренос за диверсификация на източниците и маршрутите на природен газ в региона.

Бъдещият газов хъб „Балкан“ ще може да се захранва от планирания газопровод Eastring, който трябва да свърже съществуващата газопроводна инфраструктура на Словакия, Унгария, Румъния и България.

По време на днешната конференция за газовата инфраструктура в Европа премиерът Бойко Борисов заяви, че "газът се оказа определящ и за политиката на много държави, и за конфликтите между тях."

"В момента, в който се заговори за Южния газов коридор, веднага в Нагорни Карабах пак започнаха проблеми. Конфликтите на много места по света са именно за този оказал се изключително важен за икономиката продукт, който хем щади екологично природата, хем е значително по-евтин от другите горива и дава огромен тласък на икономиката“, заяви българският премиер.

"Благодарен съм на еврокомисаря Канете, че преди десетина дни в София той обяви Европейския газов хъб „Балкан“. Защото, когато нещо е в приоритета на ЕК, е много по-лесно да се преговаря и много по-лесно се работи. Фондовете дават голяма възможност и ние в момента всички интерконекторни връзки ги работим и с европейски пари", обясни Борисов.

"Надяваме се във всички посоки дипломатично да постигaме успех. Заварихме най-скъпата цена в България, сега имаме най-евтината, с преговори, с усилия, с дипломатичност, за което разбира се съм благодарен“, допълни Борисов.

"Газовият пазар няма граници, когато има добре изградена инфраструктура, а страната ни има такава, защото диверсификацията на източниците и маршрутите, както и сигурността на доставките са наши основни приоритети. Ние сме естествен надежден партньор на газовия пазар в региона. Усилено работим върху изграждането на интерконекторите със съседните страни – Румъния, Турция и Сърбия. В понеделник въвеждаме в експлоатация реконструирана компресорна станция – КС „Петрич”, заяви премиерът.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини