Саудитска Арабия се отказва от реализирането на редица проекти в областта на недвижимите имоти, транспорта, здравеопазването и образованието на обща стойност 20 млрд. USD. С помощта на консултантската компания PricewaterhouseCoopers властите ще извършат одит на държавни договори на обща стойност 69 млрд. USD с цел да съкратят тези разходи с 30%.
Принц Мохамед бин Салман е принуден да подобна мярка поради огромния дефицит, който се отвори в бюджета през 2016 г., в размер на $80 млрд.
На фона на съкратеното държавно финансиране, пада и темпът на ръст на потребителските разходи. През 2017 г. и 2018 г. те ще се понижат от 6%-7% на 2%-3% за последното десетилетие.
„Безработното поколение”. Така днес са известни 33-годишните. Те са свикнали повече с разкоша и изобилието в сравнение с поколението на своите родители. Ако през 1990 г. БВП на глава от населението е бил $29 500, то за 2016 г. се наблюдава почти двоен ръст – $53 624, сочат данните на Международния валутен фонд (МВФ).
Непредвиденият икономически скок през последното десетилетие рязко промени облика на големите градове. В големите търговски центрове могат да бъдат намерени луксозни марки като Hugo Boss и Louis Vuitton. В редица държавни предприятия бяха назначени милиони саудитци, които предпочитат да живеят на принципа „получавай повече – работи по-малко”.
През 2016 г. икономиката ще отчете ръст от 1.5%. Ако не се взема под внимание рецесията през 2009 г., това ще е най-бавния темп на ръст през последното десетилетие. В средносрочен план обаче икономическият ръст ще отбележи спад в рамките на 2.5%. Това ще попречи да се намали младежката безработица, която сега е едно от най-високите нива в света.