Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) приветства решението на правителството да увеличи издръжката на студентите от приоритетни за бизнеса специалности чрез допълнение и изменение на ПМС №328 от 30 ноември 2015 г. за определяне на средствата от държавния бюджет за издръжка на обучението в държавните висши училища. Направената промяна е стъпка в правилната посока за разрешаване на проблемите на бизнеса с липсата на кадри, особено в областта на техническите специалности. „Решението на правителството да завиши издръжката на обучението на студентите от приоритетните за бизнеса специалности е резултат и от настояванията на Асоциацията на индустриалния капитал в България пред Министерството на финансите и Министерството на образованието и науката при подготовката на държавния бюджет за 2017 г.“, посочи председателят на УС на АИКБ Васил Велев. „АИКБ многократно е изразявала загрижеността си от все по-острата липса на подготвени квалифицирани кадри в областта на техническите науки, което е възпираща причина за инвестициите и постигането на по-висок икономически растеж в страната. Затова АИКБ смята, че е необходимо провеждането на целенасочена държавна политика за повишаване на привлекателността на професии, от които пазара на труда отчита дефицит – природо - математически и технически специалности“, посочи Васил Велев.
Според постановлението издръжката по специалности във висшите учебни заведения зависи от комплексна оценка за качеството на обучението и съответствието му с нуждите на пазара на труда, като средствата от държавния бюджет се умножават по коефициент за всяко професионално направление.
С промяната се увеличават коефициентите за всички приоритетни направления с между 6 и 28%, като най-голямото увеличение е за професионалните направления „Математика“, „Информатика и компютърни науки“, „Биологически науки“, „Химически науки“, „Физически науки“, „Науки за земята“, „Електротехника, електроника и автоматика“, „Машинно инженерство“, „Комуникационна и компютърна техника“, „Енергетика“, „Транспорт, корабоплаване и авиация“, „Архитектура, строителство и геодезия“, „Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми“, „Металургия“, „Химични технологии“, „Биотехнологии“, „Хранителни технологии“, „Горско стопанство“, „Общо инженерство“, „Материали и материалознание“.
Увеличават се и коефициентите за приоритетни професионални направления „Педагогика“, „Теория и управление на образованието“, „Растениевъдство“, „Растителна защита“ и „Животновъдство“. Увеличението важи за първи курс през настоящата 2016/2017 учебна година.