През последните години все повече чуждестранни компании откриват офиси у нас. Предимно те са от IT сектора. Това доведе до намаляване на броя специалисти от бранша, които се насочват към чужбина. Причината е, че чуждестранните фирми, установили се в България, вече предлагат както адекватно заплащане, така и целия социален пакет на служителите, които те могат да получат и в чужбина. Специално за читателите на Факти.бг, Грета Кунчева, HR бизнес партньор в "Проксиад България", споделя какви са спецификите при провеждане на интервю за работа в бранша, както и за това как компаниите се правят с текучеството в бранша.
Какво трябва да съдържа едно CV, за да може да гарантира на кандидата, че ще бъде поканен на интервю?
Една автобиография цели да покаже какви са ключовите компетенции на даден кандидат. CV, което съдържа технологиите, които кандидатът е използвал или разработените от него проекти, дори да няма толкова професионален опит, а да е от ниво университет или пък някакви външни пр
Кои са трите любими въпроса, които задавате при интервю?
По време на интервюто целим две неща. Първото е да дадем максимално необходимата ни информация на кандидата, дали това е неговото работно място. Второ – да научим каква е неговата мотивация. Ако трябва да посочим някакви три любими въпроса, то това биха били: как си представяш работното място и работата ти в него? Защо точно сега реши да кандидатстваш и защо точно при нас? Какво смяташ, че е важно да знаем за теб на персонално ниво?
Вашият съвет към кандидатите, какво е добре да не правят по време на интервю?
В „Проксиад” нямаме стандартна процедура как да правим интервюта. При нас те са по-скоро отворени дискусии. Всяка е различна. Бих казала, че не очакваме от кандидатите да се държат под някаква стандартна форма. Това, което бих посъветвала е, в опита си да се продадат за дадената позиция и да покажат, че те са най-подходящия човек, да не лъжат. От друга страна, нещо което бихме се радвали да видим е едно искрено поведение – ако иска да ни разкаже шега, да го направи, ако иска да се държи по-неформално, нямаме никакъв проблем с това. Държим на позитивните неща по време на интервю за работа.
В IT сектора текучеството голямо ли е?
В последно време е голямо. Всички работодатели се опитват да се справят с него под една или друга форма. Тук отново ще се включи и ангажираността на служителите. Но имайки предвид голямото разнообразие, което виждаме все повече и повече, няма начин текучеството да не се увеличава.
А на какво се дължи то? Крадене на кадри?
Крадене на кадри. Различни възможности, нови компании, които влизат на пазара, включително иновиране в дадени фирми, различни проекти.
Наблюдава ли се тенденция към преминаване на служители на работа в чужбина?
Не толкова, тъй като доста чуждестранни работодатели навлизат в IT сектора и предлагат на локално ниво както възнаграждения, така и вече целия социален пакет на служителите, които те могат да получат и в чужбина.