Отидете към основна версия

2 240 18

Още няма яснота за работата на хотелите през лятото

  • туристически бранш-
  • хотели-
  • извънредно положение

От бранша предложиха и мерки от опита на чужди държави

Снимка: БГНЕС/Илюстративна

Все още няма изготвен ясен регламент на действия и предписания как точно да работят хотелите в условията на пандемията. Министерството на туризма е изготвило мерки, които е предоставило на Министерството на здравеопазването и очаква оттам да се произнесат по тях.

Това стана ясно след работна среща в Министерския съвет между министъра на туризма Николина Ангелкова, Националния кризисен щаб, представен от ген. Венцислав Мутафчийски и доц. Ангел Кунчев и представители на туристическия бранш, сред които и Съюзът на собствениците – Слънчев бряг.

Хотелиерите поставиха редица въпроси, свързани с конкретните мерки, които трябва да предприемат те и държавата за спасяването на летния сезон: Как да бъде осигурена сигурността и здравето на туристите в условия на пандемия? Какви са конкретните стъпки и действия от страна на хотелите в случаи на установяване на турист или човек от персонала болен от корона вирус? Какво следва да бъде нивото на карантиниране в тези случаи?

И още: Какви ще са мерките спрямо персонала и работодателя, ако се наложи затваряне на обект? Какви са мерките за подпомагане конкретно на хотелиерския бизнес и способите за стимулиране на туризма? С какви конкретни способи и мерки държавата ще рекламира и активира вътрешния туристически пазар през предстоящия сезон Какви конкретни мерки предвижда държавата за привличане на туристи от съседни държави, ако границите не бъдат отворени за полети? Може ли да се разчита на безплатни плажни услуги през предстоящото лято с оглед неблагоприятната ситуация?

От бранша предложиха и мерки от опита на чужди държави: Въвеждане на международен сертификат за хотели без корона вирус и дестинация свободна от вируса; Въвеждане на здравен паспорт за входящите туристи; Въвеждане на Декларация за неносене на отговорност от страна на туристите при настъпване на заболяване от корона вирус на територията на страната; Облекчаване на визовия режим за туристи от страни извън ЕС; Рекламиране на България като сигурна дестинация. Ген.Мутафчийски изтъкна, че най-добре би било тези мерки да бъдат съгласувани и валидни за целия Европейски съюз, но на този етап ЕС също не е предложил нещо в тази посока.

Беше посочено, че изготвянето на подобни мерки изисква време, тъй като условията непрекъснато се променят, ситуацията е безпрецедентна и е нужно да се съобразят с много изисквания. Всичко това, в условия на непълна и недостатъчна информация за поведението на коронавируса. На срещата стана ясно, че оптимистичен вариант за старт предстоящия летен сезон е средата на месец юни, но не може да се изключи и песимистичен вариант. Проблемът идва от факта, че много държави в Европа са затворили границите си и ще ограничават туризма в своите предели или най-много до съседни държави.

Препоръчано бе евентуално да се работи с Румъния, тъй като най-възможен за момента е сухопътният туризъм. Наблегнато бе още, че се работи с Външно министерство по въпроса за временно облекчаване на визовия режим за граждани на Русия и Турция. Мисли се и по въпроса за отпадане на концесионните такси и оттам за безплатни плажни услуги или на цена 1-1,50 лв през това лято, но и този въпрос все още не стигнал до окончателно решение.

Хотелиерите са предложили да отпадне задължителното изискване за 6 месечен трудов стаж за регистрация за помощи в Бюрата по труда на сезонните им работници. От Министерството на туризма са дали уверение, че ще работят за отрадането на това условие по време на кризата или да се облекчи изискването за по-малко месеци. По отношение на разсрочените плащанията на туроператорите към хотелите в период от 30 или 60 дни след отпътуване на госта, Николина Ангелкова заяви, че е поставила този въпрос пред ЕК, но от там са посочили, че не могат да поемат такъв ангажимент.

Във връзка с идеята, която лансират доста държави за въвеждане на европейска здравна карта или паспорт при пътуване до друга държава /б.р. карта, гарантираща, че туристът не е болен от коронавирус/, беше споделено мнението, че нито един тест на този етап не може да гарантира на 100% липсата на вирус. От друга страна трябва добре да се прецени дали това не би било нож с две остриета, защото ако тестът на един турист е отрицателен и той се е заразил два дни преди пътуването си и прояви симптоми в България, то той би могъл да предяви претенции към нашата страна и родните хотелиери.

Министър Ангелкова е предложила след около две седмици отново да се направи среща между нея, Националния кризисен щаб и туристическия бранш.

Поставете оценка:
Оценка 1 от 2 гласа.

Свързани новини