Данъкът върху лихвите по депозитите ще го има. Всички останали 26 държави от ЕС имат такъв данък – защо, защото данъчното законодателство трябва да е справедливо. Това заяви пред „Здравей, България“ по Нова телевизия вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков.
Той обясни, че докогато живеел в САЩ плащал такъв данък, а след това продължил. Дянков запита: Ако си рентиер, парите работят за теб, но това не се облага. Защо, ако работиш на минимална работна заплата, това се облага, а ако имаш много пари, това не се облага. Като пример Дянков посочи: Ако имаш депозит от
1000 лева, данъкът е 30 стотинки на месец или около 4 лева на година.
Ако имаш 20 млн. лева на депозит, ще плащаш 800 000. Според вицепремиера това, което дразни богатите хора, включително и в парламента е, че по този начин България се включва в европейската банкова система и този данък ще се плаща навсякъде, дори парите да са в Германия, Швейцария, Австрия или Великобритания. Той уточни, че е подготвен текст, според който данъкът да не може да се избегне в друга държава заради двустранните споразумения.
Въпросът към Станишев и неговите хора е защо въведоха плоския данък. При плоския данък има много проблеми, при създаването му социалистите са решили, че е редно той да е за всички, но истината е, че са си оставили една привилегия за по-богатите. Така, че ако отворим тук темата дали да има праг до 1000 или 5000 лева, тогава веднага ще излезе темата, че и в заплащането на заплатите трябва да има такъв праг, обясни финансист номер едно. Аз смятам, че системата на социално осигуряване търпи развитие и промени, но те трябва да стават в по-плавен график, заяви още Симеон Дянков. Той уточни, че данъкът влиза в сила от 1 януари 2013 година, така че тези, които сега имат спестявания могат да са спокойни.
Данъкът върху лихвите по депозитите
не е нов данък – той е разширение на данъчната основа,
един вид завършване на темата "щом ще има един данък за всички, тогава и за богатите трябва да го има този данък". Системата може да се усъвършенства, но вече става въпрос за преосмисляне на банковия капитализъм, който царува в цяла Европа и в света. Според Дянков, България в момента има най-голямата свръхликвидност върху банковата система. С други думи, БНБ е съумял да има най-стабилната финансова система в ЕС и хората, и в тежки икономически времена, продължават да спестяват, коментира вицепремиерът.