Отидете към основна версия

4 991 82

Румен Гълъбинов: Въвеждането на еврото няма да вдигне цените на стоките с повече от 5%

  • румен гълъбинов-
  • еврозона-
  • бизнес-
  • цени

Държавите, които съумеят по-добре да си организират масовата ваксинация, имат по-голяма възможност да се възстановят по-бързо и в по-голям обем, смята икономистът

Снимка: БГНЕС

Брутният ни вътрешен продукт спада с около 4% за изминалата година по предварителни данни, но при други държави от ЕС свиването на икономиката е по-голямо. Това заяви пред Евроком икономистът Румен Гълъбинов. Според него излизането от кризата зависи от темповете на ваксинация.

„Имаме добра отправна точка на макроикономически и други показатели, имаме бюджетен дефицит в рамките на 3% и имаме дълг на държавно управление към БВП, който е под 25%. Това, съчетано обаче с основния в момента фактор – ваксинирането, ако успеем да направим една добре организирана ваксинационна кампания, едно от ускоренo ваксиниране, това може вече да ни даде основание да смятаме, че от втората половина на 2021 година ще влезем във фазата на възстановяването“, посочи той.

Той уточни, че Световната банка и Международният валутен фонд определят ускорената ваксинация като основен фактор за ускореното възстановяване:

„Държавите, които съумеят по-добре да си организират масовата ваксинация, имат по-голяма възможност да се възстановят по-бързо и в по-голям обем“.

Гълъбинов подчерта, че през изминалата година производителността е пострадала заради ограниченията.

„Това, което е добре да не допускаме, е въвеждането на нов „локдаун“, защото от това ще загубят всички. Той би донесъл по-малко приходи в бюджета, но и повече разходи за обезщетения за безработица и мерките, които трябва да бъдат продължени“, допълни икономистът.

Според него в следващите години България ще има възможност да ползва 7,5 млрд. евро по Плана за възстановяване на ЕС, а също и средства от бюджета на ЕС:

„Общо в следващите 10 години ние ще имаме възможност да усвоим един ресурс от около 50 млрд. лева от еврофондове и европрограми“.

Реалистично е да смятаме, че през 2024 година България ще стане пълноправен член на еврозоната и ще се разплаща с евро, добави Гълъбинов. И допълни, че след приемането на еврото, вероятно може да има закръгляване на цени, но то няма да е повече от 5% в стойността на стоките.

„Не считам, че цените ще станат по-високи. Тук трябва да отбележим, че при всички положения цените, дори и сега в коронакризата, нараснаха. Особено цените на хранителните стоки. Между 5% и 10% беше поскъпването им. В момента имаме натиск върху цените и на горивата. Вероятно всички забелязаха, че през последния месец цените на горивата се покачиха между 5% и 8%“, посочи икономистът.

Гълъбинов подчерта, че България ще стане част от ядрото на ЕС и уточни, че еврозоната съсредоточава в себе си големите икономики:

„Ще имаме приблизително същите лихвени проценти като другите държави от еврозоната и за депозити, и за кредити. Ние ще следваме ръстовете на икономиките на държавите от еврозоната, инфлацията, която също е в някакви сходни граници, ще се намалят доста транзакционни разходи по обмена на валута“.

Като друг позитив икономистът отчете възможността за увеличаване на преките чуждестранни инвестиции у нас.

Поставете оценка:
Оценка 1.9 от 14 гласа.

Свързани новини