Отидете към основна версия

3 628 8

Със законодателни промени изземват недоказани приходи на служители

  • русия-
  • дума-
  • парламент-
  • промени-
  • закон-
  • банки-
  • корупция-
  • държавни служители

Руското правителство променя два основни закона за по-ефективна борба с корупцията

Снимка: ЕРА/БГНЕС

В началото на седмицата руското правителство внесе в Думата поправки в Закона за банките и банковата дейност и в този за борба с корупцията. Според тях, средствата, придобити от държавни служители, чийто произход те не могат да докажат, ще бъдат „превръщани в държавни средства“. Това се отнася за чиновниците, които са задължени да декларират своето имущество. По този начин авторите на инициативата се надяват да запълнят празнотата в антикорупционното законодателство.

В бележките към промените се посочва, че в момента съществува „вратичка в закона“, която трябва да бъде затворена. „В доход за Руската федерация може да се обръщат земя, недвижими имоти, транспортни средства, ценни книжа (дялови участия в компании), всичко, което притежават държавните служители, но не са описали в данъчните си декларации. Властите също така ще имат право да изземват и парична сума, еквивалент на стойността на неописано в декларацията имущество, в случай, че превръщането му в доход за Руската федерация е невъзможно“, пише още в поясняванията към предложените промени в законодателството.

Самите парични средства с недоказан произход не могат да бъдат превърнати в държавни приходи, които „може да спомогне за реализиране на корупционни схеми“, допълват авторите на предложенията за редакция на двата закона.

Законопроектът предвижда въвеждането на механизъм за превръщане на пари, които се намират в банкови сметки, в държавни приходи, в случай че не бъде потвърден източникът им на произход и в случай, че сумата надвишава общия доход на въпросния държавен служител не само за отчетния период, но и за предходните 2 години.

Поправките в закона ще засегнат държавните служители на федерално и регионално ниво, както и общинските служители и лицата, които по закон са задължени да декларират не само своето имущество, но и доходите на семейството си – съпруг/а и непълнолетни деца.

През 2016 г. Конституционният съд на Русия постанови, че единствено приходи от продажбата на спорни имоти, могат да бъдат конфискувани, а в някои случаи съдът има право да превърне в държавни приходи само тази част от имота, чиято законност на придобиване не е законна.

Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 8 гласа.

Свързани новини