"Не искам в България да останем с този модел на икономика. Икономиката на България е силно капиталозависима от еврофондове и държавни поръчки. Българската икономика малко се капитализира от преки инвестиции на частни инвеститори. Като цяло в икономиката ни няма достатъчно инвестиции и от публично-частно партньорство. Почти не се създава нов капитал, а повечето от инвестициите в България са банкови, фирмени и междуфирмени заеми. Данните за инвестициите в дялов капитал показват, че дългосрочните интереси към България от страна на бизнеса продължават да намаляват".
Това заяви за ФАКТИ икономистът Румен Гълъбинов.
"Разчита се повече на вече съществуващи компании, които евентуално се разширяват, така че нови инвеститори в България в последните години малко идват. Все още са малко инвеститорите с дългосрочни планове за инвестиции в България, такива, които планират периодът на инвестицията да е минимум 10 години и имат намерение за трайна и повече заетост. Българската икономика продължава да има нужда от нов капитал и без такъв не може да постигне висок и устойчив икономически растеж за дълъг период от време. Размерът и потокът на привлечените инвестиции са в силна връзка с БВП на човек от населението", каза икономистът.
"А колкото повече една държава привлича инвестиции, толкова повече нейната икономика просперира и доходите се увеличават. България продължава да е страната-членка с най-ниския БВП на глава от населението в ЕС. Недостигът на инвестиции пречи на икономиката на България да се развива ускорено, а поради неблагоприятната демография и лошото образование и здравеопазване, изпитваме и дефицит на кадри. Задълбочава се проблемът с малкото количество и ниското качество на работната ръка", допълни Гълъбинов.
"Наличието на достатъчно човешки ресурс, както и квалификацията му, са едновременно фактор и следствие от привличането на инвестиции. А другият проблем е корупцията особено в обществените поръчки и усвояването на евросредствата. Повечето от инвестициите намаляха заради корупцията. Повече корупция – по-малко инвестиции. България все още се оценява като най-корумпираната държава-членка на ЕС. С този модел на икономика, България ще си остане вечния догонващ, който все не успява да достигне средния стандарт на живот в ЕС. Така всеки от нас плаща цената за неправилния ни икономически модел", завърши събеседникът на ФАКТИ.
Записа: Сребрина ГАДЖЕВА