През 21 век се наблюдава сериозно икономическо раздалечаване между София и останалата част на България. Това превръща икономиката ни в работеща на две скорости. До този извод е достигнал доц. Пламен Ненов, главен секретар на Съвета за икономически анализи.
„Обособяват се три групи от местни икономики. Едната България е София и околността, която има впечатляващ ръст на местния брутен вътрешен продукт през 21 век. Към 2019 г. този регион е три пъти по-богат от останалата част на България", обясни той пред БНР доц. Ненов.
В извършеното от него проучване се разглеждат икономическите политики по отношение на трансфери от еврофондове и регионалната фискална политика.
"Има ефекти от неравномерното разпределение на трансферите от евросредствата. София е основен бенефициент на глава от населението. Бургас, Варна и Пловдив са на доста по-ниско ниво. При тези местни икономики липсва възстановяване на заетостта след кризата".
Регионалните икономически политики са доста широко застъпени в повечето държави от ЕС, обясни той.
"Те са таргетирани. Когато се увеличи неравенството между регионите, една и съща икономическа политика на национално ниво става неоптимална. Става въпрос за широк набор от политики, свързани с подпомагане на фирмената активност-лични и данъчни стимули, както и грантове на регионално ниво".
Има общини в България, където икономическата активност е много потисната заради неприятни демографски тенденции, отбеляза до. Ненов.
Той открои две големи предизвикателства пред икономиката на България през 2023 година.
"Едното е вътрешно и е свързано с необходимостта от бърза фискална консолидация, за да може бюджетния дефицит да бъде намален до приемливи нива по отношение на критериите за приемане в еврозоната.
Външното е свързано със сътресения в банковия сегмент в САЩ и Европа през последните седмици. Нестабилността на банковите депозити може да се пренесе и върху реалния сектор. Тези шокове обикновено стигат и до България".