Българското розово масло е най-ценното розово масло на световния пазар. Купувачите са готови да платят 15 000 USD за един килограм. Но за да направят най-качественото българско розово масло, производителите трябва да прекарат цяла година в обработване на ниви, които ще цъфтят само за няколко седмици.
Венчелистчетата се дестилират в същия час, когато са събрани, което струва на производителите 8000 USD на килограм само за труда по събирането им.
На луксозната парфюмерийна индустрия са и необходими годишно 150 тона цвят от роза, за да се произведе нужното количество розово масло.
„На ден събирам по 90 кг. Сутрин розоберът започва в 5.00 часа“, казва берачка пред Business Insider. Цветята, събрани рано сутрин, са с най-висока концентрация на масло.
„Дестилацията не се прави само в същия ден, но и максимално бързо, за да може качеството на масло да е високо, рандеманът да е добър и миризмата да е наситена“, казва предприемач, който от години се занимава с обработката на розово масло и допълва: „Една от причините розовото масло да е толкова скъпо е, че са ни необходими повече хора за събирането му. За по-кратко време много на брой хора трябва да съберат цвета и да дойде по-бързо в дестилерията, за да може да изваряваме“.
Всеки един процес от извличането на масло от розата се контролира стриктно. Варенето е точно на 105 градуса, а налягането – 5.5 бара. Тези стойности оптимизират качеството, а коезистенцията прави продукта по-надежден. Сместа преминава през няколко дестилации преди маслото да се отдели от водата.
„Самата почва, на която растат розовите храсти е по-бедна и по-камениста, затова и ароматът на розата е по-специфичен. Затова казваме, че това е „течното злато на България“, казват специалисти и напомнят, че тенденцията е за производство на биологични продукти. При производството на розово масло няма химия, торове и други.