Българският енергиен и минен форум, съвместно с Националния комитет на България в Световния енергиен съвет и "АЕЦ Козлодуй", организира Трета международна ядрена конференция на тема "Възможностите на ядрените технологии за декарбонизация на енергетиката в Европа - технологии, проекти, услуги", предаде БТА.
Събитието ще се проведе днес и утре в "София Балкан Палас" и ще бъде под патронажа на Министерството на енергетиката. В него ще участват редица високопоставени представители на институции и енергийни компании от ЕС, САЩ и Канада, в това число от Дирекция "Енергетика" на Европейската комисия, Евратом, ОИСР/Агенцията за ядрена енергетика, "Фраматом" (Framatome), "Уестингхаус" (Westinghouse), топ-финансови консултанти, ръководители на научни институти и представители на ядрени компании от Канада, Великобритания, Украйна, Япония, Китай.
В програмата на двудневния форум е предвидено представяне на технологии и дискусии, свързани с темата за приноса на ядрената енергия за декарбонизацията на енергийния сектор, политики и стратегии за стартиране на нови ядрени проекти; приложими финансови модели за успешно ядрено строителство и други важни теми.
От 18:00 часа днес по време на Международната ядрена конференция ще бъде подписан Меморандум за сътрудничество между Българския енергиен и минен форум и енергийната компания "Джей Ес Си КИЕП" (JSC KIEP), Украйна, в областта на ядрената енергетика. Двете страни се очаква да се ангажират да си сътрудничат в разработването и предоставянето на програми за строителство на нови ядрени мощности. В обхвата на меморандума са консултации и предоставяне на инженерни услуги в процеса на подготовката и строителството на атомни електроцентрали. Целта на меморандума е да се определят първоначалните дейности, които страните възнамеряват да предприемат в рамките на потенциално бизнес сътрудничество. Страните ще се стремят съвместните им проучвания да доведат до реализация на конкретни проекти, свързани с изграждането на нови ядрени мощности в България и Украйна.
На подписването са поканени да присъстват представители на дипломатически мисии в София, включително посланикa на Украйна, представители на държавната администрация, водещи компании в областта на ядрената енергетика, експерти, се посочва още в съобщението.