Следващият пакет от санкции на ЕС срещу Руската федерация трябва да бъде насочен към най-чувствителните сегменти на руската икономика. Това мнение изрази по време на среща с ръководителя на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен президентът на Литва Гитанас Науседа, който беше във Вилнюс, съобщи пресслужбата му.
„Необходимо е да формулираме 14-ия пакет от санкции на ЕС така, че да засегнат най-чувствителните области на руската икономика“, цитират се в съобщението думите на лидера на балтийската република.
Той също така се застъпи за прехвърлянето на руски активи, замразени на Запад, в Киев. „Нашата помощ на Украйна трябва да бъде предоставена бързо и ефективно. Приветстваме решението на ЕС да използва замразените активи на Русия за тази цел“, каза Науседа.
Порталът EUobserver съобщи на 8 май, че страните от ЕС възнамеряват да постигнат съгласие по 14-ия пакет от санкции срещу Русия до юли. Според него пакетът не съдържа ограничения върху свободата на движение на руски дипломати в ЕС и забрана за внос на руски втечнен природен газ (LNG), ядрено гориво и алуминий. Планира се Европейският съюз да добави още 52 руски и чуждестранни компании към списъка на фирмите, заподозрени в търговия със забранени продукти. Забранените продукти включват компоненти за дронове. По-рано първият заместник-председател на ЕК Валдис Домбровскис заяви, че Европейският съюз изпитва трудности при преговорите за 14-ия пакет от санкции срещу Русия, най-вероятно той няма да съдържа нови ограничения, а само опити за противодействие на руските мерки за преодоляване на санкциите блокада.
Ръководителят на Европейската комисия е във Вилнюс, за да участва в събития, посветени на 20-ата годишнина от приемането на Литва в ЕС.