Отидете към основна версия

4 879 15

България сериозно закъснява с депозитната система

  • reloop-
  • депозитна система-
  • анна ларсон-
  • българия

Ларсон: Всеки ден без национална депозитна система е равнозначно на повече боклук по улиците и пропуснати бизнес възможности

Анна Ларсон

До края на 2029 г. в България и на територията на цяла Европа трябва да заработи напълно депозитната система за връщане на пластмасови бутилки. Вендинг машини ще има на територията на цялата страна. Европейският регламент за опаковки и отпадъци от опаковки предвижда гражданите да заплащат депозит, който се възстановява напълно при връщане на празната бутилка на определените за целта места.

В България сумата на депозита все още не е определена, но се смята, че ще бъде около 20 стотинки. В страните, където вече действа депозитната система, сумата е между 10 и 25 цента.

Една от организациите, които предлагат експертиза за въвеждането на депозитни системи, е Reloop Platform. Анна Ларсон, директор Развитие на кръгова икономика в платформата Reloop, посети България, за да се запознае с пилотния проект, който стартира преди време в две вериги супермаркети в България. Какво е нейното мнение и препоръки относно въвеждането на депозитната система у нас, посочва в интервю за ФАКТИ.

Госпожо Ларсон, от Вашата практика и наблюдения кои са най-големите предизвикателствата при въвеждането на депозитните системи в България?

Според мен най-сериозната пречка е липсата на политическо решение в България. В повечето европейски страни депозитните системи са създадени от индустрията и сектора за търговия на дребно задължени въз основа на Законодателен акт, въвеждащ депозитната рамка като метод за събиране на опаковките от напитки. Вследствие на Законодателния акт индустрията и търговците на дребно са пристъпили към предпроектни проучвания и бизнес планове за своя сметка.

Как оценявате ситуацията в България във връзка с депозитната система?

Като се имат предвид задълженията, свързани с целта за събиране (77% през 2025 г.), както и рециклирано съдържание (старите бутилки трябва да бъдат суровина за производството на нови опаковки), наложени от Европейския съюз, България има сериозно закъснение. Всеки ден без национална депозитна система е равнозначно на повече боклук по улиците, загубена стойност скрита във вторичните суровини и пропуснати бизнес възможности за местните предприемачи, които лесно биха могли да предоставят услуги в областта на кръговата икономика и да създадат зелени работни места, свързани със събирането, транспортирането и рециклирането.

Кои са трите основни стъпки, които трябва да предприеме България за успешното въвеждане на депозитната система, като се имат предвид кратките срокове, в които трябва да го направи?

Абсолютно необходимата първа стъпка е законодателно решение за въвеждането на депозитната система като метод за събиране на опаковки от напитки. Законодателният акт определя датата за стартиране на системата. В периода между влизането в сила на Законодателния акт и стартирането на системата, индустрията и търговците на дребно, задължени от закона, създават структура на системен оператор и получават правителствен лиценз за работа. Тъй като в интерес на всички е да се осигури система без измами и безпроблемно прилагане е важно да се установи спецификацията на символа на депозитната система, който ще се поставя върху всички опаковки с депозит, както и да се определят техническите параметри на символа и баркода върху етикета.

Българските производители се нуждаят от достатъчно време, за да подготвят производствените си линии, като вземат предвид новите изисквания за маркиране на опаковките.

Как очаквате да се отрази въвеждането на депозитната система върху крайния български купувач? В България пилотната програма не дава реални пари на тези, които са върнали бутилки, а касови бонове, с баркод, който да предоставят на касата на магазина и сумата да им се приспадне от сметката.

Депозитните системи са метод за събиране на опаковки от напитки, основаващ се на депозит, който се начислява при закупуването на продукта и се връща в пълен размер, когато потребителят върне празната опаковка в лицензиран пункт за събиране. Когато опаковката с депозит бъде върната, потребителят не губи от стойността на продукта. Понастоящем в България не съществува депозитна система, а съществуващите пилотни програми се основават на финансовия стимул, който се предлага на потребителя при връщане на празните опаковки от напитки.

Подобно на съществуващите пилотни програми в България, потребителите ще трябва да отделят опаковките от напитки, подлежащи на депозит, и да ги занесат в пункт за събиране. Както при други държави, в които е въведена депозитна система, се очаква общото екологично съзнание на потребителите да нарасне. Това се дължи на факта, че депозитната система е общонационална рамка за събиране на отпадъци със съпътстващи национални и ефективни информационни кампании.

Каква трябва да е ролята на българските производители, търговци и като цяло на участниците на пазара за по-бързото въвеждане на депозитната система у нас?

Производителите и търговците на дребно са ключовите участници на пазара при използването на депозитната система, тъй като обикновено те са тези, които създават структурата на системен оператор. В очакване на законодателство, икономическите субекти обикновено разработват предпроектни проучвания и бизнес планове, за да осигурят безпроблемното прилагане на депозитна система.

Казвате, че пилотната програма показва потенциала на България за въвеждане на депозитната система. Какъв е той според Вас на база това, което видяхте при посещението си?

Съществуващите пилотни програми в България потвърждават, че добавянето на стойност към отпадъците (в момента това е стимул, а при депозитната система - стойността на депозита) води до по-добро разделяне на рециклируемите материали от потребителите. Когато посетих събирателните пунктове в София, броят на посещенията имаше почти същата честота като в магазините във всяка друга страна с въведена депозитна система. Наблюденията ми на място се потвърждават и от данните предоставени от Lidl, според които месечно се събират 2 млн. опаковки от напитки в 10 събирателни пункта. (И тези цифри се увеличават благодарение на положителната ангажираност на потребителите, както и на предстоящия по-топъл сезон от годината). Това ниво е сходно с местата за събиране в страните с въведена депозитна система.

Как оценявате ситуацията в България в частта рециклиране и превръщането на старите в нови бутилки? Какъв е потенциала?

Както съобщава Petcore Europe, рециклирането на PET материали в България е много ниско. Действащите в момента пилотни проекти, основани на парични стимули, доказват, че националната депозитна система представлява значителна възможност за затваряне на цикъла по отношение на използваните материали в цялата страна. Понастоящем бутилките, събрани в рамките на пилотната програма, се превръщат в субстрат за производство на нови бутилки с мин. 30% рециклиран материал, използвани за продукти продавани в магазините на веригата, която провежда пилотния проект. Българската депозитна система в пълния си мащаб ще създаде тази възможност за всички производители на напитки и всички продуктови линии.

Поставете оценка:
Оценка 2 от 5 гласа.

Свързани новини