Пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през февруари 2022 г. не само предизвика международно възмущение, но и вълна от санкции, целящи да отслабят способността на Кремъл да води война срещу своя съсед.
Активите на Русия в чужбина бяха замразени, икономиката ѝ откъсната от глобалната финансова система, износът ѝ на енергия беше пренасочен.
"Изправен пред перспективата за икономически колапс, Кремъл ще бъде принуден да отстъпи и да изтегли войските си. Ще го направили ли?", пита в свои коментар BBC.
Двадесет и седем месеца по-късно войната бушува. Икономиката на Русия далеч не е осакатена, а расте. Международният валутен фонд прогнозира, че Русия ще отбележи икономически растеж от 3,2% тази година. Като оставим настрана предупрежденията, това все още е повече, отколкото във всяка от напредналите икономики в света.
„Изтощителните“ санкции не са довели до недостиг в магазините. Рафтовете на руските супермаркети са пълни. Вярно, покачването на цените е проблем. И не всичко, което се продаваше, все още може да се намери в магазините в Русия - поредица от западни компании напуснаха руския пазар в знак на протест срещу нахлуването в Украйна. Но много от продуктите им все още попадат в Русия по различни пътища. Ако се вгледате достатъчно, все още можете да намерите американска кола в руските магазини.
Главни изпълнителни директори от Европа и Америка може вече да не се стичат на годишното демонстрационно икономическо събитие на Русия - но организаторите на тазгодишния Международен икономически форум в Санкт Петербург (наричан някога руския Давос) твърдят, че участват делегати от повече от 130 държави и територии.
Вместо да се свива под тежестта на западните санкции, руската икономика развива нови пазари на Изток и Глобалния Юг.
Всичко това позволява на руските официални лица да се хвалят, че опитите за изолиране на Русия, политически и икономически, не са успешни.
„Изглежда, че руската икономика успя да се приспособи към много неблагоприятни външни условия“, казва Евгений Надоршин, старши икономист в PF Capital.
Това означава ли, че санкциите са се провалили?
„Големият проблем беше нашето разбиране какво могат и какво не могат да направят санкциите“, казва Елина Рибакова, старши сътрудник в Института за международна икономика „Питърсън“.
„Не е като да щракнете ключа и Русия изчезва. Това, което санкциите могат да направят, е временно да извадят една държава от равновесие, докато тя намери начин да заобиколи санкциите, докато намери алтернативни начини да получи пратки или да продаде петрола си. Ние сме точно в това пространство, където Русия е намерила заобиколно решение", коментира ВВС.
Москва пренасочи износа си на петрол от Европа към Китай и Индия. През декември 2022 г. лидерите на G7 и ЕС въведоха план за таван на цените, насочен към ограничаване на приходите, които Русия печели от износа на петрол, като се опитват да го задържат под 60 USD за барел. Но западните експерти признават, че Русия е успяла доста лесно да заобиколи това.
Историята с тавана на цените подчертава дилема за САЩ и техните партньори.
Признавайки, че Русия е един от най-големите играчи на световния енергиен пазар, те се опитаха да запазят потока на руски петрол, за да избегнат рязкото повишаване на цените на енергията. Резултатът от това е, че Москва все още печели пари.
„По някакъв начин ние отказахме правилно да санкционираме руския петрол“, заключава Елина Рибакова. „Приоритетите са да се допусне руският петрол на пазара и да се намалят приходите на Русия. И когато тези два приоритета са в конфликт, за съжаление печели първият. Това позволява на Русия да събере много приходи и да продължи войната".
Русия се превърна в най-големия доставчик на петрол за Китай. Но значението на Пекин за Москва се простира далеч отвъд износа на енергия. Китай се превърна в спасителен пояс за руската икономика. Търговията между двете страни достигна рекордните 240 млрд. USD през 2023 г.