Отидете към основна версия

8 026 4

Властите на балканска държава искат да обсъдят с Мъск възможностите за добив на минерали

  • република сръбска-
  • илон мъск-
  • минерали-
  • добив-
  • разговори-
  • инвестиции-
  • додик
Снимка: ЕРА/БГНЕС

Президентът на Република Сръбска (област Босна и Херцеговина) Милорад Додик изрази интерес към обсъждане на инвестиционни проекти в областта на минното дело с Илон Мъск.

„Радвам се от повишения интерес на инвеститорите към минералните ресурси и минералните богатства на Република Сръбска. Би било интересно и полезно да поговорим за това с Илон Мъск - един от най-големите иноватори на XXI век, за нашия потенциал, особено след като той е отговорен за поддържането на силата на името и славата на нашия Никола Тесла, най-великият учен и изобретател на 20-ти век“, написа Додик в X (бивш Twitter).

Ръководителят на Република Сръбска също отбеляза, че смята подписването на меморандум за стратегически суровини между Сърбия и ЕС „пътят към по-добро и по-сигурно бъдеще“. Освен това Додик изрази интерес към участието на РС в съвместни проекти със Сърбия в тази област.

Сърбия и Европейският съюз подписаха меморандум за разбирателство на 19 юли, обхващащ стратегическо партньорство в областта на суровините. Документът беше подписан в Белград в присъствието на сръбския президент Александър Вучич и германския канцлер Олаф Шолц. Според сръбския лидер Белград може да произвежда 58 хиляди тона литий годишно и да го доставя на ЕС. Както отбеляза Вучич, това количество ще е достатъчно общо за производството на 1,1 милиона електрически превозни средства. В този случай сръбските доставки ще представляват около 17% от европейския пазар на литий.

През 2022 г. сръбските власти се отказаха от съвместен проект с австралийско-британския концерн Rio Tinto за разработване на находища на литий-съдържащия минерал ядарит в района на град Лозница. Това стана след поредица от протести на екоактивисти. Миналата седмица сръбският конституционен съд отмени това правителствено решение, което направи възможно възобновяването на проекта.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 9 гласа.

Свързани новини