Отидете към основна версия

983 0

„Възможности за справедлив преход отвъд границите“ – международен форум за икономическа трансформация на въглищните региони

  • форум-
  • въгледобив-
  • бранд медия българия-
  • iclei europe

Форумът ще предостави актуална информация за стъпките и възможностите за икономическо развитие в трите въгледобивни региона на България - Перник, Стара Загора и Кюстендил

„Бранд Медия България“ има удоволствието да Ви покани на международния форум „Възможности за справедлив преход отвъд границите“, който ще се проведе на 25 септември 2024 г. в зала „Панорама“, хотел „Експо“ в София. Събитието е част от проекта „Преход на възможностите“ (TOP), чиято цел е да популяризира приноса на кохезионната политика на Европейския съюз, Фонда за справедлив преход и Плана за възстановяване на Европа за осигуряване на плавен и справедлив преход към климатично неутрална икономика.

Форумът ще предостави актуална информация за стъпките и възможностите за икономическо развитие в трите въгледобивни региона на България - Перник, Стара Загора и Кюстендил. Той ще насърчи междурегионалното сътрудничество с други страни с въглищни региони в преход и ще допринесе за по-доброто познаване на инвестиционните възможности и политическите предизвикателства, свързани със зеления преход.

Събитието ще събере водещи експерти, представители на европейските институции, местни власти и бизнес лидери от България, Гърция, Хърватска, Чехия, Унгария и други. Сред лекторите са представители на Европейската комисия, кметове и областни управители на въглищни региони, икономисти, представители на бизнеса, изследователи, и други.

Достъп: Форумът е отворен за всички, които се интересуват от темата. Участието е без такса, но изисква предварителна регистрация. Работните езици са български и английски, като е осигурен симултанен превод между двата езика.

Организатор: Организатор на събитието е „Бранд Медия България“. За повече информация и регистрация, свържете се с Асения Димитрова, Ръководител на проекта, на имейл a.dimitrova@economic.bg или на телефон 0882 005 000.

Подробности можете да намерите и на уебсайта: на проекта https://www.economic.bg/bg/prehod-na-vyzmojnostite

С подкрепата на:

ICLEI – Местни власти за устойчивост е глобална мрежа от повече от 2500 местни и регионални власти, ангажирани с устойчиво градско развитие. Активни в 125 страни, те оказват влияние върху политиката за устойчивост и стимулираме местни действия за ниски емисии, природосъобразно, справедливо, устойчиво и кръгово развитие. ICLEI Europe предоставя на членовете в Европа, Близкия изток и Западна Азия глас на европейски и международни сцени, платформа за свързване с колеги и инструменти за стимулиране на положителна екологична, икономическа и социална промяна. ICLEI Europe работи в тясно сътрудничество с широка мрежа от местни и регионални власти и партньори по широк кръг от теми.

Международен форум

„Възможности за справедлив преход отвъд границите“

25 септември 2024 г., зала „Панорама“, хотел „Експо“, София

ПРОГРАМА

10:00 – 10:30 Регистрация и кафе

10:30 – 11:00 Откриване

Боян Томов, Управител на „Бранд Медия България“

Красимир Ненов, Заместник-министър на енергетиката

Йорданка Чобанова, Ръководител на представителството на Европейската комисия в България

11:00 – 12:30 Панел 1: Насърчаване на националното сътрудничество

Ивайло Стоянов, Началник на отдел „Стратегическо планиране и програмиране“ в МРРБ

Людмил Веселинов, Областен управител на Област Перник

Инж. Александър Пандурски, Областен управител на Кюстендил

Живко Тодоров, Кмет на Стара Загора

Инж. Огнян Атанасов, Кмет на Кюстендил

Стефан Кръстев, Заместник-кмет на Перник

Въпроси и отговори

Модератор: Славчо Нейков, Институт за енергиен мениджмънт

12:30 – 13:15 Обяд

13:15 – 14:45 Панел 2: Насърчаване на междурегионалното сътрудничество

Основна реч: Енергиен преход, въглеродна неутралност и трансгранично сътрудничество: институционална и финансова рамка.
Джордж Кремлис, Почетен директор на Европейската комисия, посланик на Европейската организация за публично право в България; Член на Борд на директорите и директор на Институт за кръгова икономика и климата, председател на Конвенцията от Еспо

Interreg Europe – Възможности за изграждане на капацитет с подкрепата на ЕС
Елена Ферарио, Старши тематичен мениджър, Платформа за обучение по политики на Interreg Europe

Осигуряване на справедлив преход в Ида-Виру, Естония
Иван Сергеев, Координатор на процеса на справедлив преход към Министерството на финансите на Естония

Справедлив преход в окръг Сисак-Мославина
Инж. Михаел Юрич, Заместник-префект на окръг Сисак-Мославина, Хърватия

Въпроси и отговори

Модератор: д-р Румяна Грозева, Агенция за регионално икономическо развитие Стара Загора

14:45 – 15:15 Кафе пауза

15:15 – 16:15 Уъркшоп

Присъединете се към нас за една увлекателна и интерактивна сесия, в която експерти от индустрията, предприемачи и представители на бизнеса се събират, за да дискутират иновативни решения и стратегии за справедлив преход в зависими от въглищата региони. Тази сесия има за цел да улесни споделянето на знания и да насърчи сътрудничеството между заинтересованите страни. Участниците ще имат възможност да обсъдят практическите предизвикателства и възможности за постигане на климатично неутрална икономика, с акцент върху регионалното икономическо развитие и устойчиви практики.

Светослав Иванов, Изпълнителен директор на Овергаз Инк, България

Доц. Мариуш Кручек, Департамент по опазване на водите, Централен минен институт – Национален изследователски институт, Полша

Д-р Жужа Пишкоти-Ковач, ръководител на секретариата на Комисията по въглищата, Унгария

Иржи Щерба, SUAS GROUP, Чехия

Индалесио Фернандез, Технически координатор и координатор по проекти в Астурийска енергийна фондация, Испания

Модератор: д-р Румяна Грозева, Агенция за регионално икономическо развитие -Стара Загора, Славчо Нейков, Институт за енергиен мениджмънт

16:15 – 16:30 Закриване

Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче са само на автора(ите) и не отразяват непременно тези на Европейския съюз или Управляващия орган. Нито Европейският съюз, нито Управляващият орган могат да носят отговорност за тях.


Свързани новини