Липсата на кадри продължава да е основният проблем пред бизнеса у нас. Търговията е един от секторите, в които това се усеща най-силно през последните една-две години. Вносът на работна ръка не винаги е най-добрата рецепта за бранша, тъй като в повечето случаи се търсят продавач консултанти, а езиковата бариера е пречка. „За да назначим 6 човека от Узбекистан ни трябваха 6 месеца сили и енергия, за да започнат работа“, каза по време на второто издание на форума за модерна търговия More than Trade Иван Чернев, главен изпълнителен директор на Kaufland. Според него, процесът по издаване на визи и цялата организация по приемането на чужденците на работа у нас може да бъде ускорен.
Демографската криза се задълбочава. Само за последните 10 години от България са си тръгнали 1.4 милиона души. Работната ръка е с 11% по-малко днес спрямо 2014 г. „В София имаме 16 магазина и търсим да назначим 200 души. Коства ни много сили и енергия, за да ги намерим. Не само заплатата е проблем. Търговията вече е целя екосистема. Не са само магазините. Имаме клиенти, екипи, общество. Клиентите имат все по-големи изисквания и няма разлика дали са в Брюксел или София. Търсят качеството – четат много повече, изисква много повече“, каза той.
Демографската криза е започнала още през 1961 г., каза по време на дискусията икономистът Красен Станчев. „1961 г. е последния естествен ръст на населението. Проблемът започва от тогава. От 1985 г. досега имаме винаги отрицателен прираст на населението и така ще бъде. Нищо не може да се направи“, заключи той.
Търговията на дребно е най-големия работодател в страната и е в ТОП 3 на секторите, които имат нужда от най-много работни места. Компаниите, които са членове на Асоциацията за модерна търговия, са и сред най-големите данъкоплатци, като осигуряват над средните заплати. „Време е да се погледне отговорно на сектора, тъй като е един от двигателите на икономиката и в България, и в Европа“, каза изпълнителният директор на сдружението Николай Вълканов. Той отправи пет послания:
Необходимо е стабилно правителство, въпреки, че не таим огромни надежди. Смятаме, че и служебното може да върши достатъчно много работа и да решава проблемите на бизнеса. Необходима е по-голяма гъвкавост и улесняване достъпа на работници от трети държави. Тази мярка е непопулярна, но крайно наложителна в близко бъдеще, с оглед на огромния дефицит на работна ръка и очакванията той да се изостря в идните години. Еднакъв контрол е прилагане на регулации за всички играчи на пазара. Това ще е от полза както за държавата, така и за потребителите. Партньорство с институциите. Общият ни стремеж е към качествено законодателство. Това би позволило и едно по-плавно прилагане на много регулации, които идват от Брюксел. Необходима е качествена инвестиционна среда, която ще свържем с унифицирано и облекчено прилагане на практиките на едни и същи институции по места. Необходимо е да се обърне специално внимание и на инфраструктурната свързаност. В това отношение страната ни безнадеждно изостава през последните години. Цената, която се плаща от цялото общество е висока – губи се време, повишава се риска от инциденти и растат логистичните разходи.