Отидете към основна версия

1 877 8

ИПИ: Българската индустрия започва да се трансформира към производства с висока добавена стойност

  • българия-
  • икономика-
  • прогноза-
  • ипи

Тенденцията е особено подчертана в производството на компютърна техника, електроника и оптика

Снимка: БГНЕС

Българската индустрия започва да се трансформира към производства с висока добавена стойност. Тенденцията е особено подчертана в производството на компютърна техника, електроника и оптика, твърди анализ на Института за пазарна икономика, цитиран от БНР.

Това са и секторите, които привличат най-голяма заетост.

Производствата с висока добавена стойност през последните години отбелязват троен ръст в сравнение с 2015 година.

Подчертан растеж има в секторите с по-висока механизация и автоматизация, които са и по-добре интегрирани в европейските и международните вериги на добавена стойност.

Изводът на икономистите се позовава на данните от доклад на Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации за 2023 година.

Секторът на високите технологии излиза напред и с високата добавена стойност на един зает. Според данните на "Евростат", в компютърната и комуникационната техника производителността на труда е 39 000 евро на един нает годишно, в производството на основни метали - 42 000 евро, а в химическата промишленост - 48 000 евро. За сравнение експертите просочват сектори като производството на облекла и мебели, където производителността достига едва между 9000 и 13 000 евро.

Високотехнологичните производства привличат и най-много заети - средно с 8 процента ръст годишно. Съществена разлика има и в заплащането - три пъти по-високи средни разходи в компютърната техника, в сравнение с производството на облекло и мебели.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 2 гласа.

Свързани новини