Разходите за труд продължават да са сред позитивните фактори пред чуждестранните инвеститори "Знаем, че заплатите в България са конкуренти и това е актив, но през последните години наблюдаваме двойно нарастване на възнаграждаванията в някои сектори. Над 50% от анкетираните отговарят, че ниските заплати не са предимство за България", каза Филип Купфер, търговски съветник при посолството на Австрия в България.
Той представи ежегодния доклад за бизнес климата у нас през погледа на австрийския бизнес. В края на 2024 г. са анкетирани 98 компании.
Липсата на висококвалифицирана работна ръка продължава да е сред основните проблеми сред австрийските партньори. Над 80 от компаниите са я посочили като проблем. "Преди 10 години започнахме проект за дуално образование. Австрийските фирми и данъкоплатци плащат за този проект. Вече има и практически обучения, като 10 фирми участват в този проект и над 1000 ученици, но имаме нужда от повече обществена подкрепа", призна Купфер.
Дегитализирането може да помогне за справяне с проблема с липсата на работна ръка, но не на 100%. Има 100% автоматизирани фирми, но има и компании, в които преобладава ръчна работа.
"Най-добрите думи, с които може да се опише бизнес климатът в страната, биха били "стабилност" и "приемственост", клонящи към известна доза "оптимизъм", коментира Купфер.
Икономическият климат в световен мащаб се е влошил. На това мнение са 50% от анкетираните респонденти. За Българя 40% са на мнение, че бизнес условията са се влошили. Над 30% са на мнение, че тази тенденция и в световен мащаб и на местно ниво ще се запази. Ева 14% са на мнение, че може да очакваме подобрение на бизнес климата било то у нас или в световен мащаб.
Негативните тенденции и очаквания разбира се, оказват влияние и върху поръчките. При 29% от компаниите има влошаване на този показател. При 32% няма промяна, а при 37% има ръст, което е нотка оптимизъм на фона на икономическата ситуация.
Над 65% от компаниите не са предприели промяна по отношение броя служители. При 15% има извършени съкращения на персонала, а при 17% - нови назначения.
Над половината от компаниите не са променили обема инвестиции. Почти равен - около 22% е броят на компаниите, които или са реализирали инвестиции, или са ги намалили. Това отново е доказателство, че се работи в несигурна икономическа обстановка - и международна, и местна.
"Без промяна". Така повечето компании отговарят на въпросите дали планират промяна в оборот, получаване на поръчки, използване на капацитета, брой служители и обем на инвестициите. Следват компаниите, които възнамеряват на увеличат тези показатели. За щастие, малко са тези, които планират да ги намалят.
Политическата и икономическа нестабилност, бюрокрацията, правната сигурност са оценени като "много" или "по-скоро" лоши, което неминуемо пречи на развитието на бизнеса.
Въпреки преобладаващите негативни нагласи, австрийският бизнес търси български партньори. "Мога да заявя от нашия всекидневен опит в Advantage Austria, че интересът към България остава стабилен. Австрийските компании продължават да търсят български партньори, български компании, с които да работят заедно, а дори и да инвестират в последващ етап", заключи Купфер.