Бизнесът в област Видин е с проекти на обща стойност 132 523 282 лева. Това показват данните от анализа на Областен информационен център-Видин (ОИЦ-Видин) на привлечените средства в областта от 2007 година досега.
В първия програмен период, 2007-2013 година, има най-малко усвоени средства от страна на бизнеса - 11 872 530 лева е общата стойност на проектите по Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика“. Но, с реализираните 7 проекта, по-големи и средни фирми от област Видин внедряват иновативни продукти, модернизират производството и повишават конкурентоспособността си.
През втория програмен период 2014-2020 година, се наблюдава значително повишаване на привлечените средства от бизнеса, чрез проектите, финансирани от Програма „Иновации и конкурентоспособност“ (ПКИП). 41 327 030 лева е общата стойност на договорите за финансиране, но броя на договорите нараства чувствително – 234 договора със 199 бенефициента. За първи път финансиране получават и малки фирми от област Видин, както и се разширява обхвата на средните фирми получили подкрепа от фондовете на ЕС. Финансиране получават и стартиращи предприятия, макар и не много. Част от инвестициите са на фирми от други региони, които реализират проектите си на територията на област Видин. В обхвата на привлечените средства от ПКИП влизат и договорите за подкрепа, вследствие на ковид пандемията.
По Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020, бизнесът е получил 2 886 509 лева, чрез изпълнението на 23 проекта за подобряване достъпа до заетост и качеството на работните места. Справката на ОИЦ-Видин сочи, че повечето проекти са реализирани в гр. Видин, но има и изпълнени в селата, както и в по-малките общини.
Във втория програмен период бизнесът от област Видин черпи средства и от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР). 27 814 875 лева получават 38 проекта на 33 фирми от областта по приоритетна ос „Инвестиции в материални активи“. Средствата отиват както при големи, така и при по-малки фирми, и при земеделски стопани. 72 малки и по-големи стопанства и фирми получават общо 3 061 657 по приоритетна ос „Развитие на стопанства и предприятия“. По програмата са подкрепени и подготвителните дейности по две стратегии за местни инициативни групи (за 50 865 лева), както и създаването на организация на производители в гр. Димово (за 381 056 лева). Общо, по ПРСР, проектите на бизнеса са на стойност 31 308 453 лева. Анализът на екипа на Областен информационен център-Видин сочи, че от подкрепата са се възползвали, както фирми и земеделци от десетте по-малки общини в селски райони, така и от голямата община – Видин, като инвестициите са в цялата област, а не само в областния град.
Видинският бизнес е активен и в започналия трети програмен период, но не толкова по програмите, съфинансирани от Европейските фондове при споделено управление (ЕФСУ), колкото по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). По Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021-2027 (част от програмите, съфинансирани от ЕФСУ) са сключени 4 договора на обща стойност 4 175 196 лева, като бизнесът няма нито един спечелен проект по другата го финансираща програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“. По Програма „Развитие на човешките ресурси“ 10 фирми получават 1 524 201 лева за адаптиране на работната среда.
Високата активност на местния бизнес е основно по НПВУ. От възможностите на извънредната подкрепа, вследствие на ковид пандемията, се възползват широк кръг от фирми от област Видин. 29 727 415 лева получават 12 фирми от гр. Видин по приоритетната ос на Плана „Интелигентна индустрия“. Сред подкрепените фирми е и частният индустриален парк във Видин. Екипът на Областен информационен център-Видин напомня, че паркът получава безвъзмездно финансиране в размер на 22 453 970 лева, най-голямото финансиране, което е получавала местна фирма от 2007 година насам.
По ос „Нисковъглеродна икономика“ на НПВУ две фирми във Видин, частна и държавна, ще реализират проекти на обща стойност 6 228 981 лева за енергийно обновяване на сградите си.
Особено висока активност по НПВУ имат големи фирми от град Видин и по-малките общини в областта, както и земеделски стопани, по ос „Устойчиво земеделие“. Те ще реализират 20 проекта на обща стойност 9 172 364 лева.
Общо, инвестициите от проекти на видинския бизнес по Националния план за възстановяване и устойчивост са в размер на 45 128 760 лева, което, както сочи анализа на експертите в ОИЦ-Видин, освен, че превишава размера на финансирането от другите програми, показва и готовността на местния бизнес да се възползва бързо от кратковременното извънредно финансиране по НПВУ и то с качествени проекти, които гарантират устойчивост и конкурентоспособност на фирмите.
Екипът на Областен информационен център-Видин работи активно с местния бизнес още от стартирането на дейността си през ноември 2011 година. Първи в страната, експертите от центъра започват регулярното изпращане на отворените възможности за кандидатстване за бизнеса и останалите бенефициенти, редовно се организират информационни срещи с бизнеса, както и се предоставя индивидуална експертиза на отделни фирми и бизнес организации.
С оглед привличането на повече инвестиции и преодоляване изоставането в икономическото развитие на област Видин, екипът на ОИЦ активно ще популяризира и новите възможности за бизнеса по програмите „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“, „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“, „Развитие на човешките ресурси“ и трансграничния инструмент със Сърбия. Особен акцент в работата си с бизнеса експертите в Областен информационен център-Видин ще поставят на предстоящата втора покана по Интегрираните териториални инвестиции.