Отидете към основна версия

1 215 1

Нова стратегия за българите в чужбина

  • търново-
  • вицепрезидент-
  • българите в чужбина
22 март, денят, в който църквата почита св. 40 мъченици е празник на Велико Търново - Снимка: БГНЕС

Президентството ще изработи нова стратегия за отношението на държавата към българите в чужбина, съобщи във Велико Търново вицепрезидентът Маргарита Попова, цитирана от Дарик радио.

Маргарита Попова заяви, че вече са сформирани работни комисии и по нов начин е структурирана работата на президентството по темите помилвания, гражданство и убежища. Новата стратегия за българите в чужбина ще акцентира върху това как нашите сънародници искат да виждат своята държава далече от родината, какво сме длъжни ние да направим и как те могат да помогнат за това, коментира вицепрезидентът.

Трябва да научим повече за тези хора, те са емигранти от различни поколения, всички са интегрирани по различен начин, добави Маргарита Попова. Има много работа в тази насока, така че ще работим съвместно с Министерство на правосъдието и Агенция за българите в чужбина, допълни тя.

Другата насока, в която президентството ще работи активно, е изграждане на български училища зад граница.

Маргарита Попова е в града за участие в тържествата по повод празника на старата столица, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

“Велико Търново е бил и е един от великите символи на българската духовност, на порива на българите към свобода и своя независима държава.” Това каза днес вицепрезидентът в словото си пред гражданите и гостите на Велико Търново по повод празника града.

Маргарита Попова припомни значението на града за историята на българския народ и превръщането му в символ на държавността ни за столетия. През 1185 г., след век и половина на византийско владичество, именно въстанието на братята Асен и Петър в Търновград възстановява изгубената българска държава и полага основите на Втората българска държава, която постига едни от най-високите върхове в нашата политическа история. Утвърждаването на Велико Търново като средище на националната ни духовност и култура и национална независимост не помръква и след османското нашествие – през XVI и XVII век тук се провеждат Първото и Второто Търновско въстание. През всички векове на робството в Търново и околностите му функционират училища и така се съхранява не само българското писмо и четмо, но и българската идентичност.

Вицепрезидентът посочи, че след Освобождението през 1878 г. Велико Търново заема отново достойно място в новата ни национална история  - тук се поставя началото на Третата българска държава със заседанията на Великото народно събрание и приемането на знаменитата Търновска конституция – най-демократичната конституция тогава в цяла Европа. Маргарита Попова заяви също така, че примерът на търновските държавници е достоен за подражание и е особено горда с поетическото дело и държавното строителство на Стефан Стамболов, който с цената на живота си защитава независимостта на българската държава от чужди посегателства.

 

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини