Гордана Силяновска, издигната от ВМРО-ДПМНЕ, и Стево Пендаровски, подкрепен от СДСМ, са двамата кандидати за президент на Северна Македония, които отиват на втори тур на изборите на 8 май. Разликата между двамата е над 175 000 хиляди гласа в полза на Гордана Силяновска. В процентно съотношение за нея са гласували 40,20%, а за Пендаровски 20% от участвалите в първия тур гласоподаватели. Какво да очакваме… Пред ФАКТИ говори Владо Тренески, македонски българин, зам.-председател на Сдружението на македонските българи "Интеракция".
- Г-н Тренески, очакваше се, че кандидатът за президент на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силяновска ще има солидна преднина на първия тур, но чак такава голяма разлика…
- Очакваше се такава голяма разлика.
- Как си го обяснявате?
- Имайки предвид икономическото, политическото и социалното положение на населението в Северна Македония, свързано, разбира се, и с гражданските права, мога да кажа, че Северна Македония е най-конюнктурната страна, когато говорим за предизборни ситуации. За пореден път станахме свидетели на това, че политиците си мислят, че антибългарското говорене носи гласове. В случая сега в Северна Македония и едната, и другата от най-големите партии – ВМРО-ДПМН и СДСМ, бяха антибългарски настроени. Но те са такива по принцип. Дори и последната реклама (б.р. - виж видеото), която се пусна в кампанията на СДСМ, в която участват двама футболисти, се вижда как българинът бута македонеца. Социалдемократите по презумпция използваха антибългарска тема. Затова преди изборите ние - като организация „Интеракция“ и братята от клуб „Иван Михайлов“, призовахме за бойкот. И да не забравяме, че резултатите в Северна Македония са малко комични, ако вземем предвид това, че 48% от хората с право на глас отидоха да гласуват. В Северна Македония имаме 1,8 млн. избиратели, а само 800 000 излязоха.
Къде са другите 1 милион гласоподаватели?
Това е въпросът за легитимността и въпреки еуфорията на ВМРО-ДПМН. Имайте предвид, че македонските служби и македонистите в София много се активираха преди вота. Това го казвам с пълна морална и юридическа отговорност. Друг е въпросът къде са българските служби и какво правят, но това е друга тема. Иначе, ако трябва да обобщя, няма нищо изненадващо в изборите.
- А какво е общото настроение сред хората в Северна Македония?
- Хората не са доволни от социалдемократите. Да не споменавам бомбите преди години, които свалиха Груевски от власт, процесите срещу Орце Камчев (б.р.- некоронованият крал на бизнеса, който понесе значителен удар, след като се озова в списъка „Магнитски“ на Държавния департамент на САЩ за корупция), срещу Сашо Миялков (б.р.- бивш директор на македонското Управление за сигурност и контраразузнаване, който ръководи контраразузнавателната служба в продължение на почти десетилетие, но бе обвинен в организирането на незаконната кампания за наблюдение, включваща подслушване на над 20 000 души в периода между 2008 и 2015 г. по време на управлението на Никола Груевски) и тежките злоупотребчи с милиарди. Тази власт трябваше да разчисти част от този криминал, който се случи в Македония, който бе достигнал невиждани размери, а не се направи нищо. Груевски е на свобода в Унгария и скоро ще се върне най-вероятно на бял кон. Миялков и Камчев, които са извършили злоупотреби и тежки престъпления, лежаха в затвор с лек режим, от отворен тип - като този в Струга, заедно с хора, които са откраднали по един буркан зимнина или са ги хванали с цигара марихуана. Когато има избори в Северна Македония, хората не гласуват „за“, а гласуват „против“ и ето това е резултатът.
- Може ли настоящият президент и кандидат за втори мандат Стево Пендаровски да обърне резултата във втория тур?
- Ще видим. Но ще направя едно отклонение. Баба Ванга, Бог да я прости, аз не съм ѝ голям фен, нито много вярвам в предсказания, но тя е казала,
че „…ключът за съдбата и бъдещето на Македония се държи от албанците“.
А това вече явно се вижда в Северна Македония. Албанските партии - всички без изключение, ясно заявиха, че няма да правят коалиции с партии, които имат антиевроатлантическа насоченост. Партии, които не искат да подкрепят Договора за добросъседство между Северна Македония и България, респективно и т.н. „френско предложение“, което често в Северна Македоня се нарича и предлага на хората като „европейско предложение“. Така че в Северна Македония определено нещата ще се движат в тази посока. Има и нещо друго, което ми направи впечатление, по време на митингите на ВМРО-ДПМН. Това е поличба. На техен митинг в Охрид видях само едно знаме, което бе с 16-кракото слънце. То бе национално знаме на Северна Македония до средата на 90-те години. Всички други знамена бяха държавното днес. За мен това означава едно дисциплиниране на електората, но и на народа. 16-кракото знаме носеше и символи, че хората в Северна Македония са потомци на Александър Македонски, но това избледнява днес под натиска на Гърция. Нямам представа доколко хората забелязаха това, но на мен ми направи впечатление. Иначе вече е ясно, че няма как да излезем от „френското предложение“, въпреки че македонизмът е гъвкав и по политическа нужда и конюнктура влиза и излиза от преговарящата рамка. Политиците наричат това предложение „български диктат“, защото така им изнася. Но актуалният македонизъм е гъвкав под натиск на различни страни. Нали видяхме и последния доклад на департамента на САЩ, в който се говори за явна дискриминация на българите в Северна Македония. Докладът излезе преди самите избори и трябваше малко да озапти политиците. Това е синхронизирано, разбира се, но трябва да се видят тези знаци. След изборите очаквам македонизмът да се прибере пак в черупката си, а политиците да почнат да говорят, че това не е „български диктат“. От това европейско предложение няма къде да се ходи, няма мърдане, така че трябва да очакваме скоро вписване на българите в Конституцията на Северна Македония и спазване на останалите точки в договора.