Отидете към основна версия

1 469 34

Погребалните агенции в Швеция търсят парцели за нови гробища в случай на война

  • швеция-
  • война-
  • гробища

Насоките за готовност бяха поставени в нова светлина от решението на страната да се присъедини към НАТО и напрежението с Русия в региона на Балтийско море

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Погребалните асоциации в Швеция се стремят да придобият достатъчно земя за нещо, което се надяват, че никога няма да им се наложи да направят: да погребат хиляди хора в случай на война, пише AP, цитирана от dnes.bg.

Търсенето следва препоръки от националния секретариат на Църквата на Швеция, които отразяват насоките за готовност при кризи от Шведската агенция за граждански непредвидени ситуации и шведските въоръжени сили.

Насоките за готовност бяха поставени в нова светлина от решението на Швеция да се присъедини към НАТО и напрежението с Русия в региона на Балтийско море.

Според разпоредбите на Църквата на Швеция, подкрепени от законови параграфи в Закона за погребението на Швеция, погребалните асоциации са отговорни за осигуряването на наличието на достатъчно земя, за да погребат приблизително 5 процента от населението в рамките на една енория, ако е необходимо.

Асоциацията за погребения в Гьотеборг, която работи във втория по големина град в Швеция, в момента се опитва да се справи с предизвикателството да придобие поне 10 акра (40 470 квадратни метра) земя, за да гарантира, че може да поеме спешни погребения в ковчези за около 30 000 загинали в случай на война. Това е в допълнение към още 15 акра (60 700 квадратни метра) земя, необходима за изграждане на гробища за редовна употреба в Гьотеборг.
Заедно с местната община, която има монопол при вземането на решения относно използването на земя в Гьотеборг, погребалната асоциация е определила обширна площ, подходяща за изграждане на мащабно гробище за предвидената цел.
Но продължителният процес на одобрение и изграждане означава, че завършването му може да отнеме около 10 години, което поставя допълнителни предизвикателства в несигурните времена.

Швеция следва политика на неутралитет от началото на 19-ти век, включително по време на Втората световна война.
Но общественото мнение се промени рязко през 2022 г., след като Русия започна пълномащабно нахлуване в Украйна, което доведе до кандидатстване на Швеция и Финландия за присъединяване към трансатлантическия съюз поради заплаха от техния нов агресивен руски съсед отвъд Балтийско море.

Поставете оценка:
Оценка 1.8 от 10 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: