След недоволството, предизвикано от проектозакона за регистрация на строителните фирми, който предвиждаше Българската строителна камара да преценява кои от тях да впише в професионалния регистър, Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) измени текста. Сегашните поправки предвиждат учредяване на нова камара на строителите. Скандалът според представители на сектора обаче остава, включително и заради факта, че и преди, и след измененията проектът не е обсъждан с бранша, а видимо се бърза с прокарването му.
Основното несъгласие с първоначалния вариант на проекта се дължеше на факта, че за да извършват строителна дейност, компаниите трябваше да бъдат регистрирани от строителната камара, което напълно изключваше представителството на останалите браншови организации. Според техни представители един от най-скандалните текстове е наказателната разпоредба, според която Дирекция “Национален строителен контрол” ще налага глоби на строителя, ако той работи на какъвто и да било обект без документ от Българската строителна камара. Това означава, че около 55% от действащите в момента български строителни фирми няма да могат да получат подобно разрешение, смятат те.
Като още по-голяма "хапка" за ръководената от президента на "Главболгарстрой" Симеон Пешов организация се възприе и текстът, според който фирмите, които искат да строят обекти от първа и втора категория (главно инфраструктурни проекти и по-мащабни сгради с обществено значение), трябва да получат разрешително след оценка от комисия, съставена от представителите на строителната камара. Така в бранша се надигнаха гласове, които твърдяха, че се създават монополни условия именно за "Главболгарстрой".
От другите браншови сдружения се опасяват, че така строителната компания на Пешов, която често участва в търгове за изграждане на инфраструктурни обекти, получава твърде много власт, която може да използва, за да елиминира основните си конкуренти.
"Главболгарстрой" няма нищо общо с този закон, контрира Пешов и посочи, че компанията е само една от членуващите в строителната камара 1400 фирми. В съда има 24 хил. компании, регистрирали строителството като част от дейността си, а много от тях нямат назначени технически лица и въпреки това строят, допълни той. "Понеже нямат какво да кажат, противниците на закона говорят за "Главболгарстрой", а всичко е свързано с това, че не може един фризьор да регистрира строителна фирма и да построи четириетажен блок", заяви Пешов. За да не се свързва името на холдинга с регистрационния режим при строителите, МРРБ ще създаде нова камара с провеждане на национално учредително събрание, посочи той.
Според отразените в проекта промени новата браншова организация ще води регистъра на компаниите в строителството. В страната тя ще бъде представена от областните си структури, а дейността и ръководството й ще бъдат в ръцете на общо събрание и управителен съвет. В проекта се посочва, че всички активи и пасиви на Българската строителна камара ще се поемат от Камарата на строителите. Това на практика означава, че сега фаворизираната организация си остава със същите правомощия, но с ново име, коментираха от другите сдружения в сектора.
Председателят на Българската предприемаческа камара Николин Гавраилов отново посочи, че неговата организация не е против създаването на регистър, а против текста, който определя, че само една от браншовите структури ще дава разрешенията за регистрация.
По думите му регистрация на компаниите в различните браншови организации може да има и без закон и няма защо някой да получава правомощията да разрешава на фирмите дали да строят или не. "Първо трябва да има закон за браншовите организации в строителството", каза Гавраилов и допълни, че възложителят поръчва, а пазарът е този, който избира дали дадена строителна компания ще се справи с определен проект. "Има контролни органи за качеството, както и такъв, който издава разрешение за строеж и преценява дали даденият строител ще се справи. Регистър може да има за обектите от първа и втора категория, но нека той да се води от държавата", посочи още Гавраилов. От камарата на предприемачите ще отстояват позицията, че всяка браншова организация сама трябва да си води регистър на фирмите.
Директорът на "Устройство на територията" в МРРБ арх. Лидия Станкова съобщи, че заради нанасянето на промените в текста разглеждането му в Министерския съвет се отлага за следващата седмица.
Отидете към основна версия
25 Януари, 2006 00:00 1 752 0
От строителна камара към камара на строителите
Поставете оценка:
Оценка 1 от 1 гласа.