Отидете към основна версия

16 664 3

Няма да има дефицит при морските къщи

  • imot.bg-
  • свлачище-
  • къща

След спукването на имотния балон по българското Черноморие няколко години се чуваше ... тишина. Багерите спряха, строежите замръзнаха като едни грозни статуи, много, от които и днес грозят крайбрежието ни и напомнят за едни безвъзвратно отминали времена. Цените на имотите спаднаха драстично, но не толкова, че българинът да се втурне към покупката на ваканционни морски имоти и да ги разграби като топъл хляб, а само колкото не толкова претенциозните англичани (които купуваха по картинка) да отстъпят място на доста по-претенциозните руснаци (които купуват след като внимателно огледат вече построения имот).

Оказа се, че близо 4000 къщи по Черноморието са незаконни. Те едва ли ще бъдат съборени от багерите. За тяхното премахване ще се погрижи природата , защото се оказа, че са построени на свлачищни терени. Парадоксът е, че собствениците им имат разрешение за строеж от общините в съответните райони. Те обаче е трябвало да съгласуват проектите си с Министерството на регионалното развитие, тъй като става дума за свлачищни райони, но не са го направили.

Изчезването на тези къщи по-скоро ще върне част от красотата на природата, отколкото да предизвика недостиг на пазара на къщи по Черноморието. Доказателство за това е, че към момента от най-северната до най-южната точка на крайбрежието ни се продават 3827 къщи, сочи справка в специализирания сайт за недвижими имоти imot.bg. Най-голям избор имат тези, които предпочитат къща около Варна. Там офертите са над 1500, а средната цена на квадратен метър е 454 EUR. Прави впечатление, че в Бургас стойността е по-висока – средно 500 EUR/кв.м, обявени за продажба 1300 къщи. Най-евтино е в Добрич – 313 EUR/кв.м. Предложенията обаче не са малко – 1000 броя.

Дали след като стана ясно, че почти 4000 къщи и малки кооперации са построени върху свлачища, част от собствениците им ще искат да ги продадат и как това ще се отрази на цените, е въпрос, чийто отговор ще покаже бъдещето. Едно е ясно – близо 7 години след имотния бум негативите продължават да изплуват.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини