19 Ноември, 2024 09:21 2 873 10

Унищожават чрез саниране една от най-красивите къщи в Копривщица

  • копривщица-
  • къща-
  • бозова-
  • саниране

Бозовата къща е построена през 1859 година

Без необходимата документация санират фасадите на Бозовата къща в Копривщица, съобщиха експерти по опазване на недвижимото културно наследство.

"Искаме да обърнем внимание, че с този акт на вандализъм се унищожава не само ценен образец на българската възрожденска архитектура, но и паметник на културата с историческо значение - мястото, където е пукнала първата пушка на Априлското въстание в Копривщица", пише още в сигнала, който е адресиран и до Александър Трайков, директор на главна дирекция "Инспекторат за опазване на културното наследство".

В писмото се настоява за незабавни мерки и спиране на всички дейности, които могат да увредят единичната недвижима културна ценност, уточнява Trafficnews. Специалистите искат и налагането на санкции на нарушителите и издаване на указания за възстановяването на Бозовата къща в съответствие с най-добрите европейски и световни реставрационни практики. Сградата е частна собственост.

Бозовата къща е построена за Павел Бозов през 1859 г. Стилът ѝ е характерен за симетричните възрожденски български къщи от това време – с дървен чардак и дърворезбовани тавани. Тя се намира на ул.„Михаил Цицелков“ 1. Архитектурният ансамбъл около Калъчевия мост, наричан и моста на „Първата пушка“, е доминиран и завършен от Бозовата къща.

„Бозовата къща е архитектурно-строителен паметник на културата от 1975 г. Сградата е с категория „местно значение“ и попада в границите на груповата недвижима културна ценност „Средна махала“ – част от архитектурно-историческия резерват „Град Копривщица“, обявен през 1971 г. Това значи, че всяка намеса (ремонт, реставрация, консервация и пр.) се извършва според изискванията на Закона за културното наследство и е необходимо да бъде съгласувана от Министерството на културата.

В случая с Копривщица намесите трябва да са съобразени и с Правилника за застрояване, благоустрояване и опазване на Националния архитектурно-исторически резерват Копривщица – в сила от 1975 г. В Националния институт за недвижимо културно наследство не е внасян проект за саниране на Бозовата къща”, коментираха за TrafficNews от НИНКН.

Експертите от института допълниха, че процедурата на съгласуване е задължителна, защото гарантира съхраняването на автентичността на обектите и тяхната среда.

„Санирането на Бозовата къща напомня казуса с Католическа катедрала „Св. Лука“ в Пловдив. И там без проект беше поставен фибран, който увреди част от декоративната украса на фасадите. Фибранът беше свален, но с него падна и част от мазилката. Впоследствие беше изработен проект и започна истинското възстановяване на храма”, припомниха случая с храма под тепетата, за който медията ни разказа.

В Националния документален архив на НИНКН се съхраняват досие и проектна документация, изработена през 80-те години на 20 в. от НИПК (Националния институт за паметниците на културата, старото име на НИНКН до 2009 г.).

"Екипът ни направи проверка на място и се оказва, че строителните дейности са извършени абсолютно незаконно, без съгласуван проект. Поради тази причина случаят е предаден на прокуратурата", коментира и министърът на културата Найден Тодоров.

Той изрази недоволството и учудването си, че незаконните дейности се извършват на метри от музея и кметството в Копривщица и никой не е подал сигнал към Министерството на културата, а такъв е постъпил от архитекти и художници-реставратори.

Подробна статистика за средните цени на имоти в България по градове и квартали може да видите ТУК


Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 7 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 ренувират я

    3 7 Отговор
    бутат стени, хвърлят прозорци и покрив, врати и мебели , махат под и таван . Слагат нови и става реновирана нова колиба . Къща е нещо кат на Кхалифа : 4 спални , 4 тераси , 8 басейна , мини голф , фетнес , сауна, кино , дневна и 2 кухни , 4 трапезарии .
  • 2 щоки

    13 2 Отговор
    Някой някъде е платил...

    Коментиран от #5

  • 3 Всъщност,

    14 1 Отговор
    наследниците решават какво да правят, но ... когато не са интелигентни, културни и родолюбци - това се получава! Уви!

    Коментиран от #4

  • 4 Риболовеца

    15 1 Отговор

    До коментар #3 от "Всъщност,":

    Въпреки че са частни, всички такива паметници на културата подлежат на държавен съгласувателен режим. Нямаш право да правиш подобрения просто ей така. Друг е въпросът, че законът облагодетелства определени фирми, които да извършват ремонтните дейности.
  • 5 Бай Ставри

    13 0 Отговор

    До коментар #2 от "щоки":

    ПЛАТИЛ Е НА КМЕТИЦАТА В ОБЩИНАТА, ДА СИ ТРАЙКА!! ЗНАЧИ И ТЯ НА ПРОКУРОР!

    Коментиран от #6

  • 6 Оня с коня

    6 0 Отговор

    До коментар #5 от "Бай Ставри":

    Прокурорите и те са в "схемата". Всички по стълбовете.
  • 7 Христо

    9 0 Отговор
    Копривщица..спите ли? Нали сте революционери? Браво на човека, който е обърнал внимание.. Най-вероятно строителите са цветни.. За тях историческо-културно наследство, нищо не им говори. И.. З. ро ди

    Коментиран от #10

  • 8 ААААА

    3 0 Отговор
    Гениалния бивш вече главен архитект на София Здравко Здравков създаде огромна школа от последователи, не зачитащи норми и закони.
  • 9 Гост

    4 0 Отговор
    Ант0нио, запомни: ФАСАДА НЕ СЕ САНИРА!!! Санирането е укрепване на конструкцията, подмяна на тръбопровод, ел инсталация, дограма и най-накрая - топлоизолация на фасадата и боя.
    В България, заради мошеничествата да прескачат укрепването и да прибират пара за цялостно саниране, се създаде грешна представа за обхватът на тази дейност.
  • 10 Гост

    2 0 Отговор

    До коментар #7 от "Христо":

    На един от ремонтите си наех лилави майстори - голяяяма грешка! После, не мога да намеря кой да им оправя майсториите.