Опазването на сградите, които носят духа на миналото, продължава да е една от най-дискутираните в последно време теми. Днес кметовете на София, Велико Търново, Русе, Пловдив, Копривщица, Несебър и Варна подписаха харта за създаването на Национална асоциация за развитие на историческите зони в България. Тя беше предшествана от дискусия, в която освен кметовете на въпросните градове, присъства и министърът на регионалното развитие и благоустройство Николай Нанков, посланикът на Франция в България Ерик Льобедел и Ив Дож – президент на Асоциацията на френските ценности и автор на последния Закон за опазване на историческите сгради във Франция.
Акцентът според Дож трябва да е насочен към сътрудничество с правителството, защото е необходимо то да се ангажира по-тясно с програмите, свързани с опазването на сградите архитектурни паметници на културата. Във Франция има национална агенция, която подпомага собствениците и работи в постоянен контакт с местната общност.
„Работата на нашите екипи е там на място, в самия квартал, където се срещат с отделните собственици, разработват индивидуален проект за конкретното им жилище и правят финансови разчети. Това всъщност е една почти социална услуга. Ако не я предоставим на населението, нашия проект няма шанс да успее”, каза Дож, цитиран от БНТ. Той заяви, че е наясно с това колко е сложен проблемът с фасадите и колко разногласия има със съсобствениците в това отношение. Целта обаче е установяването на индивидуален пряк контакт с всеки един собственик, за да могат да бъдат разгледани неговите конкретни проблеми. „Това е нашият механизъм и той е много добре приложим в България”, смята Дож.
Проблемът с това, че много собственици не спазват ангажиментите си към доброто стопанисване на сградата, също е намерил ефективно решение във Франция. Там общината ремонтира сградата на собствениците, но след това изисква от тях да платят направените разноски.