И през 2012 г. преобладаващата част от хората, които ще прибягнат до ипотечен кредит, ще го правят, за да купят първи дом. Значително по-малко ще остане количеството на кредитополучателите, които желаят да сменят жилището си с по-голямо или пък на по-добра локация. „Ноември беше специфичен поради разнопосочните сигнали, които икономистите и лидерите в световен план даваха за бъдещето на икономиката в Европа. От друга страна, случващото се в България, накара част от потребителите да не се чувстват достатъчно сигурни, за да излязат на имотния пазар точно сега. Все пак голяма част от хората, планирали сделка с кредит през 2011 година, побързаха да я приключат преди края на годината, което увеличи обемите на усвоените кредити през ноември”, коментира изпълнителният директор на Кредит Център Тихомир Тошев.
По отношение на лихвените проценти, тенденцията на сближаване между лихвите по левови и еврови заеми, ще продължи и през 2012 г. Съществена промяна на лихвите няма да има. Възможни са леки колебания (от 0.25% до 0.75%), които ще се определят предимно от политиката и цената, която плащат за ресурса отделните финансови институции. „Сериозно поскъпване на ипотечните кредити, както и сериозен спад на лихвите по тях, не се очакват” – коментира Тошев.
Опасността от втора рецесия в еврозоната и по-бавното възстановяване на пазарите са основната причина много от кредитоискателите да желаят ипотечен заем с фиксирана лихва. „Възможността да фиксират лихвата си на нива по-ниски от 6.5% кара повече потребители да правят този избор”, обяснява изпълнителният директор на „КредитЦентър”.
Хората на възраст между 26 и 35 години ще са основната група кредитоискатели през следващата година. Броят на лицата под 25 годишна възраст, които искат да си купят жилище с ипотечен кредит, ще намалее. Към днешна дата едва 6.3% от тях вземат ипотечен заем.
През ноември средният размер на изтеглените жилищни заеми за страната е 36 245 EUR. За София средната стойност е 46 280 EUR.
През ноември ипотечните заеми със срок на погасяване от 21 до 25 г. заемат най-голям дял от всички – 34.8%, като изпреварват тези, които традиционно са най-предпочитани – със срок между 16 и 20 години. Делът на последните съответно спада от 32.1% през октомври на 30.1% през ноември. На трето място се нареждат кредитите, взети за период от 26 до 30 г. – 20.2%
Основната част от клиентите, които пристъпват към теглене на ипотечен кредит, са с месечен доход на домакинствата от 1500 до 2500 лв. През ноември делът на тези кредитополучатели нараства до 85.8% спрямо 84.6% през октомври. На второ място се нареждат хората с месечен доход в семейството до 1500 лв., чийто дял е 8.4%.