Отидете към основна версия

6 640 108

Ръст от 70% при принудителните продажби

  • публична продан-
  • палпурин-
  • гпк-
  • кредит

Принудителните продажби на недвижими имоти се увеличават. Ръстът за една година е 70%. „Ако през 2010 г. е имало 16 000 обявени публични продажби, за 2011-а те са 27 000”, каза Георги Палпурин, управител на targ.bg. По данни на Камарата на съдебните изпълнители, през изминалите 12 месеца от там са продали 6000 имота на обща стойност 700 млн. лв.

Продажбите вероятно щяха да бъдат повече, ако съществуваше механизъм, при който е възможна покупката на подобни имоти с помощта на кредит. „В момента на пазара на публична продан участват само хора, които имат пари в брой или възможност да обезпечат кредит с друго имущество, а не с това, което е предмет на публичната продажба. Затова и участниците са 30% от потенциалните купувачи. Останалите 70% биха го направили, но с ипотечен заем”, обяснява Палпурин. Според него до 25% от стойността на имота се явява загуба за всеки длъжник при реализацията на публична продан, тъй като там конкуренцията е значително по-слаба и липсата на ресурс позволява да се постигат по-ниски от общоприетите пазарни цени.

Необходимо е осъвременяване на ГПК, което позволява на банковата система и на небанковите финансови институции безпроблемно да кредитират този тип сделки. Това ще позволи да се включват повече участници на този пазар, което ще има преки ползи за българската икономика. „Едната от тях е, че по-голямата конкуренция ще доведе до по-високи продажни цени на имотите. От това първо печелят длъжниците, които така или иначе са в затруднено положение. Банковата система също печели, тъй като тя в момента има проблем с реализирането на проблемните кредити. Съответно това, от своя страна, влияе пряко на цената на кредитния ресурс. Ако банковата система може бързо да възстанови средствата от проблемните активи, тя ще има ресурс, който бързо да вкара в обръщение”, обяснява Палпурин.

 

Национален граждански регистър за защита на недвижимите имоти беше създаден. В него всеки собственик на имот може да впише жилището или къщата си в случай, че не иска да ги продава. Основната цел е защита на собствеността от неправомерна продажба. Данните, които трябва да предостави собственикът или съсобственикът са адрес на имота, номер на парцела или нивата, номер на квартала в регулационния план, кадастралния номер. Всички тези атрибути са едни и същи през цялото съществуване на имота.

Кандидат купувачът ще може да направи справка в регистъра и ако види, че този имот фигурира в него, няма да се стигне до сделка, обясняват създателите на ImotiGard. За момента в него собственик може да регистрира имота си като отиде в офиса на организацията. След 15 февруари 2012 г. това ще става и чрез електронен подпис и SMS.

 

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини