Отидете към основна версия

7 386 5

Кипър строи достъпни жилища

  • кипър-
  • жилища-
  • достъпност-
  • политика-
  • програма

По-висок процент дотации и при наемите

Снимка: Shutterstock

Новата жилищна програма ще бъде частично финансирана от Фонда за жилища за бедни. Именно в него всеки чужденец, който купи имот в Кипър и иска местно гражданство ще трябва да внесе 75 000 EUR. Властите планират не само да осигурят по-достъпни жилища и къщи на местното население, но и да увеличат дотациите за тези, които живеят под наем. Това не е първият опит да се реши проблема на хората, които не могат да си купят жилище или пък месечната рента им е висока. Обикновено финансово затруднените кипърци могат да си купят жилище с нисък или нулев лихвен процент. Заемът се предоставя от специална държавна организация. Оказва се обаче, че 60% от участниците в тази програма не изплащат и главницата вече над 1 година, което е белег, че програмата не е достатъчно ефективна. Общата задлъжнялост към държавата е 170 млн. EUR.

Новата жилищна програма е съобразена с изискванията на Европейския съюз. Целта на властите е да построят „достъпни жилища”. По критериите на Съюза, за такива се считат обектите, чийто разходи (наем, ремонт или ипотека) не надвишават 30% от доходите на семейството. „Достъпно” жилище от 80 кв.м ще струва 70 000 EUR, а такова с площ 100 кв.м – 86 000 EUR.

Властите признават, че сегашните наемни нива драстично се различават от тези отпреди 5 години. Най-силно поскъпване се регистрира в Пафос – 68% и Лимасол – 57%. В Никозия рентата се е увеличила с 45%, а в Ларнака с 43%.

Предвижда се по-бедните кипърци да получават по-висок процент дотация за наем на жилище. Това ще зависи и от района, в който живеят. Така например, 5-членно семейство, което живее в Лимасол ще получава помощ в размер на 441 EUR, а в Никозия – 406 EUR. За Ларнака и Пафос помощта е 350 EUR.

„Определено достъпните жилища няма да се строят в престижните квартали, но в същото време няма опасност да се създадат и гета. Кипърците умеят да решават подобни социални проблеми”, коментират анализатори.

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 5 гласа.

Свързани новини