Отидете към основна версия

3 852 18

Тенденции на българския жилищен пазар

  • жилища-
  • тенденции-
  • българия-
  • пазар

Ръст в от 44% в търсенето на ипотечни заеми

Снимка: М. Богданова ©

Повече сделки, цени близки до тези през 2018 г. Това са двата основни извода, които правят брокерите на недвижими имоти у нас. Продължава интересът към покупката на тристайни жилища с разгъната застроена площ над 90 кв.м. Клиентите продължават да търсят предимно ново строителство. Благодарение на добрата инфраструктура бързо се продават жилища от първичния пазар в западните и част от северните квартали, като например Банишора и Люлин.

Пазарът в столицата се движи основно от българи, което означава, че той е стабилен. „Повишаването на обема на сделките се дължи на ниските лихви по кредитите, ръста на доходите и миграцията към големите градове. В момента клиентите имат голям избор заради големия брой нови сгради”, коментира Полина Стойкова, изпълнителен директор на Bulgarian Properties.

На пазара на ваканционни имоти българите също са преобладаващата група клиенти. Близо половината от сделките в Банско и Слънчев бряг са с нашенци. В първия курорт цените са под 400 EUR/кв.м, а в морския, могат да се намерят жилища и срещу 10 000-20 000 EUR. Сделките в Боровец и Пампорово са изцяло с български клиенти.

Доказателство, че банковото кредитиране е мощен двигател за покупката на жилища, е фактът, че през тази година се отчита 44% ръст в запитванията за този вид кредити спрямо миналата година, а 55% от тези, които не притежават жилище, планират да купят такова, а половината от тях възнамеряват да го направят с помощта на банков заем. Що се отнася до средния размер на кредита през миналата и тази година, то през 2019-а той се е повишил с 10%. Ипотечен кредит теглят предимно хората на възраст между 30 и 40 години с месечен доход между 1000 и 2000 лв. Самоучастието е 15% от цената на сделката.

Анализаторите са раздвоени относно прогнозите си за 2020 г. Според едни пазарът ще върви нагоре, макар и с умерени темпове. Други обаче не са оптимисти, тъй като се наблюдава застояване на офертите, а в същото време се очаква да излезе и немалко количество нови имоти. Последното вероятно ще наруши баланса между търсене и предлагане, респективно ще се отрази и на цената на квадратен метър жилищна площ.

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 5 гласа.

Свързани новини