Отидете към основна версия

30 Юни, 2023 09:54, обновена 30 Юни, 2023 09:54 3 408 11

Тези имоти поскъпнаха над 6 пъти за последните 10 години

  • земеделска земя-
  • цени-
  • прогноза

На места цената на един декар земеделска земя надхвърля 3000 лева

Снимка: М. Богданова ©

Цените на земеделската земя у нас вървят нагоре през последните години, като поскъпването за последните 10 години е над 6 пъти. Това съобщават от Асоциацията на собствениците на земеделски земи. Сега в някои общини в Североизточна България, като Добрич и Генерал Тошево, средните цени надхвърлят 3000 лева за декар.

Основни причини за поскъпването е инфлацията. Расте броят на желаещите да инвестират в този недвижим актив. През последните години предлагането намаля, а търсенето драстично се увеличили. През 2017 г. средната цена на декар е била 813 лв., а през 2022-ра тя вече е 1787 лв., припомня БНТ.

Наблюдава се голяма разлика в цената между земята, която се намира в северна и тази в южна България. През миналата година 1 декар в южната част на страната се е търгувал срещу 1448 лв., а в северната – 2125 лв.

Добрич, Силистра, Русе, Монтана, Видин и Плевен са регионите, в които са реализирани най-скъпи сделки. В другия край на класацията са Габрово и Кърджали. „Най-високите цени надхвърлят 4000 лв./дка и това са за комасирани парцели“, казва Стайко Стайков, председател на Асоциацията на собствениците на земеделски земи. Комасираните парцели са много по-скъпи от разпокъсаните терени, които се намират предимно в полупланинските региони с пасища, мери и ливади. Тя се поддържа трудно и не се печели много от нея. Цената на декар при нея е около 300 лв.

„Цената на земеделската земя винаги е вървяла нагоре. Хората, които използват земята, разбраха, че тя е ценност и ако в началото се стремяха да арендоват земята без да я притежават, сега разбраха, че е добре да я купуват и да я притежават“, казва проф. Мартин Банов, председател на ССА. Именно тази промяна ще е причина за по-високите цени на земеделската земя през идните години. Според експерти, поскъпването ще е с около 10% на година. Това ще се дължи и на инфлацията, която до края на 2023 г. ще е минимум 10%, както и поради факта, че и в Европейския съюз ще е поне толкова.

Ръст ще има и при рентата.

Проблемът ще остане раздробеността на земята. У нас има 9 млн. земеделски имота.

Подробна статистика за средните цени на имоти в България по градове и квартали може да видите ТУК

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 3 гласа.

Свързани новини