Отидете към основна версия

5 702 20

София е разделена на две, подобна на Берлинската стена (ВИДЕО)

  • арх. иван данов-
  • книга-
  • софия-
  • представяне-
  • визия

Един от най-големите проблеми на столицата е липсата на втора писа на летище „София“

Снимки: М. Богданова ©

Най-големият проблем на София е, че има железопътна линия, която дели столицата на две, подобно на Берлинската стена. Северната част на София се намира на 10-тина минути пеша от центъра на София. „Бъдещето на града ще бъде на север, което налага ръководството на Столична община да помисли решаване на проблема. Едното от решенията е да се свали железницата под земята – това, което правят много градове по света“, каза арх. Иван Данов по време на представянето на второто издание на книгата „Визия за развитието на град София през XXI век“. То се проведе под патронажа на СИНПИ в Софийската градска художествена галерия.

В книгата са засегнатите не само недостатъчните и наудачите на българската столица, но и положителните явления, които са настъпили след 1989 г. Представена е визия за развитие на града, като акцент е поставен върху северната част. Отделено е специално внимание на града и планината Витоша, естетиката на градската среда и технология на осъществяване на визията.

София страда от липса на визия за самото управление. Столицата не може да има един център. Това е град с над 2 милиона жители и вероятно ще продължава да расте. Трябва да има няколко центъра и всеки един от тях да има свои облик и да се развива по различен начин. „В книгата си съм наблегнал на това, че в София има много водни площи. Има 7-8 езера, които са големи и биха могли да бъдат изключителен притегателен център за бъдещото развитие на града“, допълни арх. Данов.

„В София има доста проблеми. Един от тях присъства още от времето на предишния политически строи. Това е летище „София“. Необходимо е да се направи втора писта, но тя така и не се направи. Всички самолети минават над центъра на София. Представете си, ако един самолет падне, какво ще стане. Никой не говори по този въпрос. Защо? Това е въпрос, който трябва да влезе в такива книги“, каза арх. Константин Пеев от КАБ по време на представянето на книгата.

Той е на мнение, че трябва да се изготви строително законодателство, защото всички договори за изпълнение на строежите се правят по Закона за задълженията и договорите. Докато във всички европейски държави има специфично строително законодателство, което изяснява цялата материя.

Подробна статистика за средните цени на имоти в България по градове и квартали може да видите ТУК

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 18 гласа.

Свързани новини