Инвеститорите в недвижими имоти очакват с нетърпение една по-позитивна 2024 г., като се предвижда възстановяване на пазара на имоти в ключови части на света. Перспективата е за повишена активност на фона на по-атрактивни доходи, с повишаване на първокласните наеми и преоценка, която започва да пренастройва очакванията на купувачите и продавачите.
Този по-широк поглед обаче включва значителни регионални и секторни различия, предупреждават анализаторите на консултантската компания Savills за следващата година. Перспективите за глобалните имоти стават все по-положителни. Очаква се умерен ръст на инвестиционната активност или тя да остане непроменена в повечето сектори на имоти в Европа и Близкия изток през следващата година. Само малка част от експертите в бранша очакват активността да намалее, така че най-лошото от свиването, причинено от нарастващите лихвени проценти, изглежда е зад нас.
Най-голям е оптимизмът относно активността на жилищните пазари, особено многофамилният сектор, където търсенето изпреварва предлагането в много области. Подкрепен от силните основи, пазарът на логистични имоти също изглежда ще се представи добре през 2024 г.
По-смени обаче са очакванията за офисите, особено извън първокласния сектор, където 16% от анкетираните очакват инвестиционната активност да намалее през следващата година.
Като цяло 5% до 10% от респондентите очакват силно повишаване на инвестиционната активност. Това ще се дължи предимно на първокласни покупки, заедно с опортюнистични инвестиции в проблемни активи, които се очаква да излязат на пазара.
Продължаващите несъответствия между очакванията на купувачите и продавачите вероятно ще продължат да налагат допълнителни корекции на доходността през следващата година в различните сектори и региони.
Анкетираните очакват доходността на първокласния офис сектор да се увеличи в много големи световни градове, включително Ню Йорк, Сидни, Шанхай, Мумбай, Париж, Франкфурт и Дубай. Въпреки това, тъй като лихвените проценти сега достигат своя връх и по-положителната перспектива за инвестиционната активност, доходността трябва постепенно да се стабилизира след тези корекции.
Възходящ натиск върху доходността се очаква и във всички логистични и производствени центрове в САЩ, Азия и Европа, с изключение на Дубай, Сингапур и Токио, които продължават да осигуряват солидна възвръщаемост на парите в брой на инвеститорите.
Първокласните хотелски и търговски сектори в туристически дестинации в Южна Европа, Сингапур и Австралия предоставят значителни възможности, както и жилищните сектори в градовете в Япония, Сингапур, Германия, Испания, Италия и Обединеното кралство, където предлагането не може да отговори на нарастващото търсене на настаняване под наем.
Тези, които търсят по-опортюнистични инвестиции, е добре да се насочат към имоти, предлагащи потенциал за развитие и пренасочване. Това може да включва пренареждане на офиси в жилищни и хотелски помещения или преустройство на стари търговски центрове.
Силните двигатели на търсенето и ограниченото предлагане са в основата на значителния инвестиционен потенциал на по-малки и по-малко ликвидни сектори като центрове за данни, науки за живота и образование.
Подробна статистика за средните цени на имоти в България по градове и квартали може да видите ТУК