Норвежките власти блокираха продажбата на последния частен парцел на архипелага Свалбард в Арктика. Причината: опасения за националната сигурност поради засилената активност от Русия и Китай в региона, пише Financial Times.
„Собствениците на Søre Fagerfjord отдавна са заявили, че искат да продадат имота и че са отворени за сделка. Това обаче може да наруши стабилността в региона и потенциално да застраши норвежките интереси“, каза норвежкият министър на търговията и промишлеността Сесили Мирсет.
Свалбард е норвежка територия, но поради необичайния си правен статут на архипелага има руски селища и минни дейности. Норвегия притежава по-голямата част от земята, но Русия има там четири големи съоръжения, отбелязва FT.
Søre Fagerfjord, разположен на юг от град Лонгиър и руското село Баренцбург, беше обявен за продажба в началото на 2024 г. Имотът е с малка стойност поради местоположението си в защитена зона, така че всеки, който е готов да плати „непропорционално висока цена“ за него, рискува сделката да бъде оспорена от норвежкото законодателство, каза Мирсет. Правителството на Норвегия преди това предложи да закупи обекта за 20 милиона норвежки крони (1,8 млн. EUR).
Адвокатът на собствениците на имота Пер Кюлингстад посочи Китай като потенциален купувач. „Китай отдавна проявява голям интерес към Арктика. Ако успеят да се закрепят там, това ще бъде от голямо стратегическо значение за Китай“, подчерта той.
Според норвежките медии един от основните собственици на AS Kulspids, компанията, която притежава Søre Fagerfjord, е рускиня, получила норвежко гражданство през 90-те години на миналия век. Регламентът, забраняващ продажби без разрешение от норвежкото правителство, се прилага както за AS Kulspids, така и за собствениците на компанията.
Подробна статистика за средните цени на имоти в България по градове и квартали може да видите ТУК