Отидете към основна версия

2 246 25

Наркотици са опитвали 7% от учениците в Русенска област

  • русе-
  • ученици-
  • наркотици

Повече от половината 11-класници признават, че познават някой, който може да им продаде дрога

Снимка: Shutterstock

7% от учениците в Русенско вече са опитвали наркотици. Това показва проучване, направено сред деца на възраст между 11 и 17 години от 46 училища в областта. Повече от половината 11-класници признават, че познават някой, който може да им продаде дрога, уточнява БНТ.

Мария и Ивелина, както условно ще ги наречем, са на 17 години и учат в русенско училище. Казват, че не са пробвали наркотици, но имат съученици, които са опитвали марихуана. "Аз познавам няколко. На някои им харесва, а други са ми казвали, че изобщо не искат да повторят. Не обичат да нямат контрол над тялото си или им се доспива рязко".

Това показва и анкетата – от 4292 ученици 319 са опитвали дрога. Притеснителен е фактът, че 17 от тези ученици са употребявали хероин. Останалите са пробвали екстази, метамфетамини или райски газ. Причините да посегнат към наркотиците: "Депресия, мисля че менталното състояние на човека или от любопитство най-вече".

И друг резултат от анкетата – само половината от учениците са казали, че за проблема с наркотиците са разговаряли с родителите си. И само 1 на всеки сто родители са споделели, че имат подозрения децата им да са в среда, в която се използва някакъв вид дрога.

Росица Георгиева – началник на РУО – Русе: "За съжаление се оказва, че в забързаното ежедневие все по-малко познаваме децата си, все по-малко знаем какво правят те".

А и според анкетата, стига да искаш, не е чак толкова трудно да намериш дрога.

Десислава Лясова – секретар на Превантивно-информационен център: "Новото в България е, че предлагането определя търсенето. Има наркотици в изобилие и че самите дилъри са учениците. Те се снабдяват и чрез т. нар. "даркнет мрежа". "Аз съм чувала от хора, които знам, че са употребявали, че реално не е чак толкова трудно, поне в нашия град".

От анкетата обаче става ясно, че 93 на сто от учениците не желаят да пробват. "Аз не бих препоръчала да се пробва, честно казано. Около мен са се случвали някакви неща и хора са пострадвали. Не се е стигало до бърза помощ, но сме превързвали рана".

Целта на проучването е да се провокира обществен дебат по проблема. За плакат на инициативата беше избрана творбата на Вихър Даков сред 72-ма участници в конкурс.

Поставете оценка:
Оценка 1.7 от 6 гласа.

Свързани новини