Отидете към основна версия

3 651 15

В Казахстан спират да пишат на кирилица

  • азбука-
  • парламент-
  • казахстан-
  • кирилица-
  • латиница-
  • касим-жомарт токаев

Съседните страни също са избрали латинските букви, каза президентът Касим-Жомарт Токаев

Снимки: shutterstock

От началото на новата си сесия долната камара на казахстанския парламент ще започне да използва латиница вместо досегашната кирилица, съобщи днес парламентарната пресслужба, предаде ТАСС.

Всички табели в сградата и всички имена на депутатите, изказващи са от трибуната, са изписани на латиница, се казва в съобщението, поместено на уебсайта на парламента. Текстът на съобщението обаче е написан на досегашната кирилица.

На 26 октомври 2017 г. тогавашният президент на Казахастан Нурсултан Назарбаев подписа указ за преминаването на казахския език от кирилица на латиница. На правителството бе възложено преходният период да завърши поетапно до 2025 г. Новата азбука ще се състои от 32 букви, някои от които с диакритични знаци.

Езикът в страната като цяло е спорна тема. В момента официалните езици са два - казахски и руски, но на някои места децата сами могат да изберат кой език да учат. Повечето говорят свободно и двата езика.

Късането с кирилицата е част от опита на Казахстан да намери своята идентичност и властите не пестят пари. Няколко от съседните азиатски държави също смениха азбуките си след разпада на СССР. Повечето казахстанци обаче гледат скептично на планираната промяна. Те не виждат смисъл и предимства от промяната, която ще струва скъпо.

Поставете оценка:
Оценка 4.4 от 7 гласа.

Свързани новини