Посетителите на изложението "ВиваТех" в Париж могат да задават въпроси на Ван Гог, получавайки отговори от изкуствен интелект, стоящ зад него, съобщи АФП.
Изкуственият интелект е разработен от страсбургски стартъп. Той говори френски с нидерландски акцент, защото художникът е от Амстердам.
Посетители от всички възрасти се стичат, за да си говорят с чатбота. Със слушалки на ушите те просто натискат бутон, за да зададат въпрос. Пред тях се появява 3D лицето на художника, което отговаря.
"Най-често задаваният въпрос е защо му е отрязано ухото," казва Кристоф Рено, ръководител на компанията "Джъмбо Мана", която е специализирана в областта на видеоигрите и изкуствения интелект.
"Отрязах си лявото ухо, когато страдах от силни душевни терзания и депресия", отговаря Ван Гог в слушалките и с помощта на субтитри под лицето си. "Останах без работата, когато бях на 23 години, на 26 години - трудно намерих призванието си и не успях да създам ателие в Арл", отговаря художникът, който се прострелва в гърдите и умира на 37 години, припомня БТА.
Зад лицето на Ван Гог, създателите на изкуствения интелект се стремят да се доближат възможно най-близо до личността на художника.
"Не искахме просто да направим чатбот (изкуствен интелект, способен да води разговор) или аватар, който да разговаря. Искахме да покажем личността на Ван Гог с надеждна информация за живота му", обяснява Фатма Шели.
За да попълни базата данни, компанията работи с историка Вутер ван дер Веен, експерт по живота на художника. Те казват, че са анализирали стотици писма на Ван Гог, за да съберат база данни, с която да заредят изкуствения интелект.
От октомври тази инсталация ще бъде представена в музея "Орсе" в Париж, а след това една година в Овер-сюр-Оаз, където Ван Гог е завършил живота си.