Непознатият "Рибен буквар“ беше представен в ЮНЕСКО

10 Декември, 2024 18:37 1 473 5

  • рибния буквар-
  • петър берон-
  • унибет-
  • изложба-
  • юнеско-
  • париж-
  • националната библиотека на страната „св. св. кирил и методий“

Отбелязването на 200 годишнината от издаването на „Рибния буквар“ освен национален има и международен характер

Непознатият "Рибен буквар“ беше представен в  ЮНЕСКО - 1
Снимка: УниБИТ

На 10 декември 2024 г., в 13:00 ч., в Централата на Организацията за образование, наука и култура на ООН – ЮНЕСКО, в Париж, в присъствието на българския посланик във френската столица – Н.Пр. г-жа Радка Балабанова, както и на много чуждестранни дипломати и представители на научни, образователни и културни институции от всички континенти, бе открита Специална изложба посветена на 200 години от издаването на „Рибния буквар“. От името на Министъра на образованието и науката на Република България – проф. Галин Цоков, беше съобщен Поздравителен адрес.

Непознатият
Снимка: УниБИТ

Изложбата, която е подготвена от Университета по библиотекознание и информационни технологии, София, Република България и Националната библиотека на страната „Св. Св. Кирил и Методий“, бе представена от българските експерти по културно наследство проф. Венцислав Велев и доц. Васил Загоров от УниБИТ и г-жа Юлия Карадачка от НБКМ.

В предстоящите дни дипломати, представители на страните членки на ЮНЕСКО, както и гости на международната организация ще имат възможност да се запознаят със седемте книжни издания на „Рибния Буквар“, дело на д-р Петър Берон.

Непознатият
Снимка: УниБИТ

„Буквар с различни поучения“ на д-р Петър Берон е издаден през 1824 г. и е първият съвременен български учебник. Използван от деца през целия XIX в., той съдържа, в допълнение към правилата на граматиката, обща информация за природата и основи на аритметиката.

Непознатият
Снимка: УниБИТ

Отбелязването на 200 годишнината от издаването на „Рибния буквар“ освен национален има и международен характер. По предложение на Националната комисия на Република България за ЮНЕСКО това значимо българско събитие е вписано в международния календар на значимите събития, свързани с човешката история и културата на ЮНЕСКО. Там то присъства под името: „200 години от издаването на първия новобългарски учебник „Буквар с различни поучения“ („Рибният буквар“), постижение на българската култура от XIX в., издаден от Петър Берон (1824 г.) – https://unesdoc.unesco.org/ark:/48223/pf0000385098.

Непознатият
Снимка: УниБИТ

В тази връзка, Университетът по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ) поде инициативата за провеждане на поредица от прояви, с които да се отбележи тази годишнина в национален и международен аспект. Тези инициативи преминаха под мотото „Началото на българската книжовност – европейски културни проекции (200 години от издаването на Рибния буквар)“. Годишнината е включена и в Националния културен календар.Непознатият
Снимка: УниБИТ

Проявите преминават под патронажа на Министерството на културата и Националната комисия за ЮНЕСКО. Обединени са усилията на учени и преподаватели от УниБИТ, изследователи от Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“, както и на много общественици.


Поставете оценка:
Оценка 4.7 от 15 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 спинаджия

    1 0 Отговор

    До коментар #1 от "СЛЕД КАТО СИНИТЕ КАСКИ НА ООН":

    завъди ли и. другата 🐒треска
  • 3 Баба Гошка

    2 11 Отговор
    Крайно време е да го въведат тоз буквар от първи до 12ти клас. И всяка година да го изучават с елементи на задълбочаване. Алоуууу. Вече има самостоятелно "мислещи" роботи и машини. Електроника и натрупани и класифицирани знания в милиарди човешки години. Тез тръгнали с 200 годишен буквар да се хвалят и да се вторачват. Извадете си пръста (от носа). Светът е на светлинни години от вашите знания.

    Коментиран от #4

  • 4 Хм Хм

    12 0 Отговор

    До коментар #3 от "Баба Гошка":

    Ако не си разбрал Рибният буквар е исторически артефакт и културна ценност. Издаден е през 1824 г., т.е. 54 г. преди освобождението на България.
    Какви "мислещи" роботи и машини те мъчат?!
  • 5 Историк

    0 6 Отговор
    Айнщайн е обичал да чете Рибния буквар и така си е избистрял идеите.